Ministr Ťok: Česko bude s Lucemburskem spolupracovat na kosmickém výzkumu

11.10.2018 7:37

Česká republika se připojila k Portugalsku, Japonsku, Číně a Spojeným arabským emirátům a začne spolupracovat na kosmickém výzkumu s Lucemburskem.

Ministr Ťok: Česko bude s Lucemburskem spolupracovat na kosmickém výzkumu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dan Ťok, ministr dopravy

Dohodli se na tom ve společném memorandu lucemburský místopředsedou vlády a ministr hospodářství Étienn Schneider s českým ministrem dopravy Danem Ťokem.

„Memorandum s Českou republikou je pokračováním naší rozvojové iniciativy SpaceResources.lu, která je vedena nově zřízenou Lucemburskou kosmickou agenturou a kterou směřujeme k tomu, aby se velkovévodství stalo evropským střediskem pro průzkum a využívání zdrojů z vesmíru,“ říká lucemburský ministr Schneider.

Obě země si budou vyměňovat zkušenosti z oblasti kosmického výzkumu. Konkrétně se chtějí zaměřit na komerční využívání zdrojů ve vesmíru, technologické aspekty průzkumu vesmíru, ale řešit chtějí i právní a legislativní otázky.

Lucembursko a Česká republika dále podpoří a budou usilovat o dialog s ostatními členskými státy Organizace spojených národů s cílem stanovit obecný rámec, který může vést jednak k novým vědeckým poznatkům a znalostem o sluneční soustavě, ale také k významným komerčním aplikacím.

„Chceme se aktivně účastnit těchto diskusí, jak lze vesmír využívat, jak zajistit i jeho komerční využití a jaký přínos mohou mít vesmírné zdroje pro běžný život. Spolupráce s Lucemburskem bude užitečnou platformou pro stanovení toho, jak by se vesmír mohl využívat,“ dodává ministr dopravy Ťok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dolínek (ČSSD): Žádné řešení nebude ideální

18:44 Dolínek (ČSSD): Žádné řešení nebude ideální

Projev na 40. schůzi Poslanecké sněmovny 24. ledna k návrhu změny zákona o ochraně a využití nerostn…