Ministr Toman: Naprosto odmítám, že bychom dělali advokáta jakékoliv firmě

11.02.2020 17:37

Projev na 40. schůzi Poslanecké sněmovny 11. února 2020 - reakce na projev poslankyně Pekarové Adamové k rozhodnutí vlády o podání žaloby na Evropskou komisi kvůli dotacím pro Agrofert

Ministr Toman: Naprosto odmítám, že bychom dělali advokáta jakékoliv firmě
Foto: repro/ČT
Popisek: Miroslav Toman
reklama

Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci.

Dovolte, abych se vyjádřil k přednesené věci poslankyně Pekarové ve věci podání žaloby na Evropskou komisi k neproplácení dotací.

Já naprosto odmítám její vyjádření v tisku a dalších médiích, že bychom dělali advokáta jakékoliv firmě nebo komukoliv dalšímu. Přistupujeme k tomu naprosto standardním způsobem a naopak chráníme zájmy České republiky a jejích daňových poplatníků. V minulosti jsme již podali šest podobných žalob, dvě odvolání a jde nám skutečně o princip, kdy máme rozdílné stanovisko k některým technickým detailům než Evropská komise, a proto chceme, aby o tom rozhodl nezávislý soud.

Chci také zdůraznit, že žaloba byla podána striktně na doporučení právníků, a je to přípustná legitimní součást procedury řešení auditu a je to plně v souladu se zakládacími smlouvami o Evropské unii. 10. února 2020 uplynula lhůta, do které jsme tuto žalobu mohli podat. Pokud bychom tak neučinili, v budoucnu bychom tuto možnost již neměli. Proto jsme navrhli - po konzultaci s vládním zmocněncem pro zastupování České republiky před Soudním dvorem Evropské unie - podat žalobu na neplatnost prováděcího rozhodnutí Komise ze dne 28. listopadu 2019, kterým došlo k pozastavení průběžných plateb spojených s Programem rozvoje venkova České republiky. Podání žaloby je totiž nejlepší cestou, protože tento problém je dlouhodobý a výkladový. A toto je ideální příležitost, jak dostat celou věc před soud a k rozhodnutí.

A že jde o správný postup, potvrdil i vedoucí katedry Evropského práva právnické fakulty University Karlovy. A dovolte, abych ocitoval jeho slova pro Radiožurnál z minulého týdne: "Domnívám se, že je dobře, že žaloba byla podána. Mohlo by konečně dojít k výkladu, zda je premiér ve střetu zájmu nebo není. Takový verdikt by byl cenný, protože dosud existují různé názory unijních a českých úřadů. Kdyby se tím zabýval Soudní dvůr Evropské unie, pak by šlo o výklad navýsost autoritativní." Konec citace.

Dámy a pánové. Výše uvedená žaloba je legitimním krokem, který členské státy využívají při obraně svých národních zájmů, a proto kdybychom ji nepodali, tak bych to považoval za chybu v zájmu všech našich daňových poplatníků.

Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Láska: Ten lokajskej Čech si přeci nedovolí protestovat...

10:23 Senátor Láska: Ten lokajskej Čech si přeci nedovolí protestovat...

Komentář na facebookovém profilu k čínskému obchodování.