Ministr Válek: Každá z nemocnic bude mít povinnost ustavit nemocničního ombudsmana

25.06.2024 23:07 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k novinkám ve zdravotnictví.

Ministr Válek: Každá z nemocnic bude mít povinnost ustavit nemocničního ombudsmana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Zefektivňujeme zřizování pohotovostí, posilujeme práva pacientů a pokračujeme v kultivaci českého zdravotnického systému!

Dnes jsme s kolegy z Ministerstvo zdravotnictví České republiky médiím představili naši komplexní novelu zákona o zdravotních službách. Ta tvoří jeden z klíčových pilířů reformy zdravotnického systému. O co, mimo jiné, jde?

  1. Posilujeme práva pacientů. Pacient bude nově lépe informován o ceně poskytovaných zdravotních služeb, tato informace bude více závazná stejně jako ceník poskytovaných zdravotních služeb. Nebude tak pod hrozbou sankcí například možné vybírat poplatek za přijetí do péče a další pokoutné praktiky, což je poměrně častý nešvar.
  2. Zavádíme Centra komplexní péče o děti, což budou speciální zdravotnická zařízení určená dětem s vážným tělesným onemocněním nebo zdravotním postižením, jejich cílem mj. bude krátkodobá odlehčovací hospitalizace dítěte za účelem odlehčení osob pečujících v domácím prostředí.
  3. Stanovujeme páteřní síť lékařských pohotovostí, které budou minimálně u každého urgentního příjmu a zodpovědnost za jejich zajíštění přenášíme z krajů na zdravotní pojišťovny, které pro jejich zajištění mají vhodné nástroje. To povede k ulehčení často přetíženým urgentům.
  4. Každá z nemocnic bude mít také povinnost ustavit nemocničního ombudsmana. Cílem tohoto kroku je umožnit pacientům lépe a jednodušeji hájit svá práva v nemocničním prostředí a průběžně zlepšovat přístup nemocnic vůči pacientům.
  5. Vymezujeme také dobrovolnictví ve zdravotnictví za účelem rozvoje této přínosné oblasti v českém zdravotnictví. Mnozí chtějí pomáhat a my nyní ne zcela jasný systém zpřehledňujeme a pravidla vyjasňujeme.

Tuto novelu jsme pečlivě probrali se všemi připomínkovými místy a výsledkem je vyladěný návrh, který, jak doufám, nebude předmětem zásadních sporů. Rád bych, aby byl účinný ideálně od prvního ledna příští roku.

Další informace najdete ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liška (STAN): Do Senátu chci, abych mohl zabránit věcem, škodícím našemu kraji

22:01 Liška (STAN): Do Senátu chci, abych mohl zabránit věcem, škodícím našemu kraji

Poslanec je v rámci loajality svým způsobem docela svázaný. Jako senátor budu, doufám, mít daleko ši…