Ministr Válek: Momentálně máme v izolaci s covidem kolem 10 tisíc lidí

20.09.2022 14:04 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k volbám a covidu.

Ministr Válek: Momentálně máme v izolaci s covidem kolem 10 tisíc lidí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Tento pátek a sobotu se konají volby do místních samospráv a do Senátu. Rád bych vysvětlil z medicínského hlediska, co to znamená pro nás občany v souvislosti covidem a dalšími infekčními onemocněními.

V první řadě chci zdůraznit, že covid je vysoce nakažlivé onemocnění s významnými dopady na veřejné zdraví. I nadále způsobuje závažné průběhy onemocnění a též úmrtí. Proto apeluji na všechny, kteří mají příznaky, aby zůstali doma a neohrožovali nákazou ostatní občany, zejména pak členy volebních komisí.

Osobám staršího věku a osobám se sníženou imunitou, které chtějí volit a nemají příznaky respiračního onemocnění, mohu doporučit rozestupy mezi dalšími osobami, případně používání respirátoru.

Z hlediska zákona se situace má tak, že voliči v izolaci nemůžou volit a ani k nim nemůže komise s přenosnou urnou. A je jedno, jestli je to covid, žloutenka či spalničky. A dle zákona je úplně jedno, kdo toto protiepidemické opatření nařídí – může to dělat krajská hygienická stanice i praktik. Takhle to platí už desítky let.

Momentálně máme v izolaci kolem 10 tisíc lidí starších 18 let s covidem. Zátěž je relativně rovnoměrně rozložená a denní nárůst je v jednotlivých krajích v řádu stovek případů.

Děkuji všem za pozornost i ohleduplnost během nadcházejícího svátku demokracie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Názory

Souhlasíte se mnou, že jsou dnes lidé z jiným názorem než má tato vláda označováni za troly, dezinformátory či nějakou pátou kolonu? A tito lidé zase opačný tábor nazývají pražskou kavárnou apod. Jak přesně byste chtěla tyto lidi stmelit? Jde to vůbec? Slibovali to už mnozí a zatím přilili spíš olej...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

18:45 Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

Se závěrem roku přichází bilancování, a v oblasti Ministerstva obrany se není moc čím chlubit.