Ministr Válek: Zákon o kompenzacích spojených s covidem. Potřebujeme ho

30.03.2023 16:03

Projev na 9. schůzi Senátu ČR dne 30. března k návrhu zákona o kompenzacích zohledňujících dopady epidemie onemocnění COVID-19 v roce 2022 osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby.

Ministr Válek: Zákon  o kompenzacích spojených s covidem. Potřebujeme ho
Foto: Screen CNN Prima NEWS
Popisek: Vlastimil Válek v Partii

Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, vážené kolegyně, vážení kolegové, já si dovoluji ctěnému Senátu předložit návrh zákona o kompenzacích zohledňujících dopady epidemie covid-19 v roce 2022, tedy jedná se o zákon, který se týká uplynulého roku. A pokud tento zákon uznáte hodný schválení a bude podepsán prezidentem, tak mi pak umožní vydat něco, co se jmenuje kompenzační vyhláška. Já to zkusím stručně vysvětlit. Obecně předchozí vlády každý rok tento zákon přijímaly proto, aby měly nástroj, kdy by se ukázalo, že je nutné kompenzovat výdaje spojené s covidem tak, aby mohly pomocí kompenzační vyhlášky tyto výdaje kompenzovat. Je to jakási pojistka.

Problém je, že o tom, jestli případné náklady bude nutné kompenzovat, o tom budu mít přesné informace vždy až na konci prvního pololetí, kdy je vyhodnocení hospodaření zdravotnických pojišťoven a zdravotních zařízení. A byť ze současných dat se nezdá, že by toto riziko hrozilo, byť ze současných dat se nezdá, že by první tři měsíce, respektive první dva měsíce roku 2022, kdy tady ještě byl v plné síle omikron, nějakým způsobem zásadně ovlivnily hospodaření ve smyslu snížení počtu originálních rodných čísel a těch parametrů, které mnozí z vás znají, tak přesto je nutno podle mého názoru mít kompenzační zákon a být potenciálně připraven na riziko, že by bylo nutné tyto výdaje kompenzovat a mít možnost vydat kompenzační vyhlášku. Pokud by takováhle kompenzační vyhláška byla nutná, tak stejně, jak jsem informoval poslankyně a poslance, i vás budu informovat předem, že bude vydána, cestou zdravotního výboru, to zaprvé. A zadruhé rozhodně neplánuji, že by případná potenciální kompenzační vyhláška nějakým způsobem měla zásadně zasáhnout do hospodaření zdravotních pojišťoven, protože si nemůžeme dovolit uvrhnout zdravotní pojišťovny do negativního hospodaření. A to ani za cenu nějakých kompenzací. Přesto velmi prosím o vaše pozitivní vyjádření stran kompenzačního zákona a jeho schválení proto, abych byl připraven na případné řešení situace, kdyby nastala. Je to opravdu preventivní zákon.

Děkuji mnohokrát.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová: Exministr obrany Metnar se bál i vlastního stínu

8:18 Ministryně Černochová: Exministr obrany Metnar se bál i vlastního stínu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zbrojení.