Ministr Výborný: Bezpečné a udržitelné zásobování pitnou vodou je jedna z mých priorit

12.05.2025 14:20 | Monitoring

Ministr zemědělství Marek Výborný si dnes za doprovodu primátora Jihlavy Petra Ryšky prohlédl stavbu vodojemu Bukovno. Hlavním tématem jejich jednání bylo posílení vodovodní infrastruktury v krajském městě. Ministr slíbil městu až stomilionovou podporu.

Ministr Výborný: Bezpečné a udržitelné zásobování pitnou vodou je jedna z mých priorit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Výborný

Stavbu vodojemu Bukovno o objemu čtyři tisíce kubíků vody za přibližně 80 milionů korun podpoří Ministerstvo zemědělství padesátimilionovou dotací. Dalších až 50 milionů korun bude činit individuální dotace ministerstva na stavbu první etapy vodovodu na sever města. Posílení vodovodní infrastruktury v krajském městě totiž hraje klíčovou roli v zajištění spolehlivých dodávek pitné vody pro obyvatele města a zajistí rozvoj bytové i průmyslové výstavby v Jihlavě.

„Zajištění bezpečného a udržitelného zásobování pitnou vodou považuji za jednu z priorit. Jihlava je příkladem města, které se odpovědně připravuje na budoucnost a věnuje investicím do vodohospodářské infrastruktury velkou pozornost. Ministerstvo zemědělství je připraveno tuto snahu podpořit,“ uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL).

Ministr Výborný vyhověl žádosti primátora Jihlavy Petra Ryšky o podporu investice do tzv. severovýchodní větve jihlavské vodovodní sítě a přislíbil individuální dotaci až do výše 50 milionů korun, a to z programu Ministerstva zemědělství: Podpora opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody I.

Jihlava je zásobována pitnou vodou z úpravny vody Hosov, která čerpá vodu z nádrže Hubenov. Systém zásobování je součástí Skupinového vodovodu Jihlavsko zahrnujícího i obce Nová Říše, Luka nad Jihlavou, Velký Beranov a Polná. Vzhledem k plánovanému rozvoji města a potřebě zvýšit stabilitu dodávek pitné vody připravuje Jihlava výstavbu nového přivaděče ze Štoků a vodojemu Bukovno.

Primátor Petr Ryška poděkoval za vstřícnost ministerstva a potvrdil, že příprava investiční akce s názvem „Posílení vodovodní sítě v Jihlavě – SV větev“ (I. etapa) je před dokončením. Je vydáno stavební povolení a dokončuje se dokumentace pro realizaci stavby. Zahájení veřejné zakázky na stavební práce lze předpokládat ve II. pololetí roku 2025, a to v návaznosti na dokončení vodojemu Bukovno, přičemž doba stavby se odhaduje na 8 měsíců. Náklady na I. etapu severovýchodní větve vodovodu jsou odhadovány na 100 milionů korun.

„Jsem velmi rád, že ministerstvo zemědělství a pan ministr Výborný vnímají problémy se zásobováním obyvatel vodou jako jednu ze svých priorit a napomáhají našim snahám zlepšit situaci v krajském městě Jihlava,“ doplnil primátor Ryška.

Vodovodní síť ve vlastnictví města Jihlavy provozuje městská společnosti Služby města Jihlavy s.r.o. od prosince 2020. Celková délka sítě dosahuje více než 160 kilometrů a zásobuje převážnou část obyvatel Jihlavy.

Posílení vodovodní sítě se bude realizovat ve čtyřech krocích. Prvním je probíhající stavba vodojemu Bukovno, druhým připravená stavba severovýchodní vodovodní větve. Třetím krokem bude zkapacitnění severozápadního vodovodu a čtvrtým propojení s vodohospodářskou soustavou z vodní nádrže Želivka tedy s napojením na vodovod ze Štoků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 16 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Vích (SPD): Neefektivní nákupy, odchody vojáků a napětí v čele armády

13:23 Vích (SPD): Neefektivní nákupy, odchody vojáků a napětí v čele armády

Ministerstvo obrany České republiky čelí rostoucí vlně kritiky. Na pozadí geopolitického napětí a po…