Ministr Zaorálek: Nabídka výkupu kolekce je zcela výjimečná

27.07.2021 13:59 | Zprávy

Vláda schválila výkup souboru unikátních kubistických předmětů z Bauerovy vily v Libodřicích. Část předmětů ze sbírky zůstane ve vile, část se přesune do Uměleckoprůmyslového muzea a další se vyčlení na zahraniční zápůjčky. Pro nákup jedinečného nábytku, keramiky a kovových předmětů užitého umění Ministerstvo kultury počítá s částkou 30 milionů korun.

Ministr Zaorálek: Nabídka výkupu kolekce je zcela výjimečná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

„Nabízená kolekce je ve svém celku mimořádnou kulturní hodnotou. Ve světovém kontextu nemá obdoby a patří k mezinárodně nejobdivovanějším oblastem movitého kulturního dědictví České republiky. Nabídka výkupu této kolekce je zcela výjimečná, neboť díla českého trojrozměrného kubismu se již na českém i zahraničním trhu téměř neobjevují, zvláště ne v této vysoké kvalitě,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Nabídku na odkoupení sbírky obdrželo Uměleckoprůmyslové museum v Praze v roce 2016 od zakladatele Nadace českého kubismu Pavla Šafáře, která provozuje muzeum kubistického designu v objektu Bauerovy vily v Libodřicích. Sbírka obsahuje celkem 14 nábytkových souborů čítajících 59 předmětů a 160 sbírkových kusů keramických a kovových prací. V roce 2018 byla znaleckými posudky stanovena cena uvedeného souboru kubistických předmětů na 30 830 000 korun, což je také částka, za kterou ji Ministerstvo kultury odkoupí.

K tomu nejvzácnějšímu v útrobách vily patří nábytek navržený architektem Vlastislavem Hofmanem, skici pocházející z rané fáze českého kubismu nebo předměty denní potřeby, které se na rozdíl od ostatních proudů moderního umění nikdy nevyráběly sériově. Pouze jako zakázkové solitéry a dochovaných děl v soukromém majetku je nyní již málo. Obdobně významnými akvizicemi jsou i další nabízené soubory kubistického mobiliáře např. nábytkové práce Pavla Janáka či Ladislava Machoně, a také rozsáhlá sbírka keramiky předních kubistických tvůrců Vlastislava Hofmana, Pavla Janáka, Rudolfa Stockara, Jaroslava Horejce a dalších. Řada z těchto předmětů byla známa pouze z dobových reprodukcí a jejich objev byl uměleckohistorickou událostí. Kouzlo má také samotná vila, někdejší domov velkostatkáře Bauera, která prošla nákladnou rekonstrukcí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Moravský znak a vlajka

22:01 Koudelka (Trikolora): Moravský znak a vlajka

Dne 5. července na Den Moravy a svátek sv. Cyrila a Metoděje se vyvěšují moravské vlajky.