Ministr Zaorálek: Není možné vrátit se k normální úrovni vztahů, dokud Rusko nepřehodnotí své pozice

15.03.2016 16:48 | Zprávy

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 14. března 2016 v Bruselu. Mezi hlavní diskusní témata Rady patřily vztahy Evropské unie s Ruskem, s Iránem a aktuální situace v Libyi. Místopředsedkyně Komise Mogherini představila iniciativu #EU4HumanRights. Ministr Zaorálek se na okraj jednání Rady setkal také se svým rakouským a řeckým protějškem.

Ministr Zaorálek: Není možné vrátit se k normální úrovni vztahů, dokud Rusko nepřehodnotí své pozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Ministři zahraničních věcí členských zemí EU se na svém pravidelném zasedání v Bruselu věnovali tématu vtahů EU s Ruskou federací. Na pozadí druhého výročí ruské protiprávní anexe Krymu šéfové diplomacií EU jednoznačně podpořili pokračování jednotného postoje EU vůči Rusku. Základem společného postoje osmadvacítky je uplatňování určitých principů. Patří mezi ně například naplnění Minských dohod jako základní podmínka případné změny postoje Unie k Rusku. Shoda panuje také na nutnosti rozvíjení mezilidských kontaktů a podpora ruské občanské společnosti. EU bude také pokračovat v posilování vztahů se zeměmi Východního partnerství. „Není možné vrátit se k normální úrovni vztahů, dokud Rusko nepřehodnotí své pozice a nezačne plnit ujednání Minských dohod. Na tom panuje v Unii široká shoda“, zdůraznil ministr Zaorálek.

Dalším tématem jednání Rady FAC byly vztahy s Íránem v kontextu úspěšného naplňování Dohody o iránském jaderném programu. Mezi členskými státy EU panuje shoda na hledání možností spolupráce s Iránem zejména v oblasti ekonomiky, energetiky, dopravy, migrace a lidských práv. Nedílnou součástí rozvíjejících se vztahů má být pravidelný a formalizovaný dialog o lidských právech. ČR považuje rozvoj vztahů mezi Íránem a EU za pozitivní, a to jak z politického, tak z ekonomického hlediska. Obojí může napomoci zlepšení vzájemných vztahů a posílení umírněných a proreformních sil v zemi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích