Ministr Zaorálek: Projekt Východního partnerství je pro nás cenný a jsme odhodláni v něm pokračovat

07.05.2016 22:47

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek 4. května 2016 hostil v Černínském paláci pod záštitou českého předsednictví Visegrádské skupiny jednání ministrů zahraničních věcí V4 a šesti zemí Východního partnerství: Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavské republiky a Ukrajiny. Setkání v Praze se rovněž zúčastnil komisař pro Evropskou sousedskou politiku a vyjednávání o rozšíření Johannes Hahn, zástupkyně generálního tajemníka Evropské služby pro vnější činnost Helga Schmid a zástupci Švédska, Nizozemska a Německa.

Ministr Zaorálek: Projekt Východního partnerství je pro nás cenný a jsme odhodláni v něm pokračovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Letošní jednání se zaměřilo na plnění závazků ze summitu Východního partnerství v Rize v roce 2015. Účastníci diskutovali o stavu plnění závazků, potřebách zemí Východního partnerství, možnostech partnerů a jejich očekávání. Proběhla rovněž výměna názorů na současný vývoj v regionu východní Evropy. Účastníci potvrdili zájem dále spolupracovat na společném projektu Východního partnerství a rozvíjet jej. „Projekt je pro nás cenný a jsme odhodláni v něm pokračovat,“ uvedl v této souvislosti ministr Zaorálek.

Datum jednání bylo vybráno tak, aby účastníci mohli poskytnout impulzy pro nadcházející setkání ministrů zahraničních věcí všech členských zemí EU a zemí Východního partnerství, které proběhne koncem května 2016 v Bruselu. Kromě toho umožnilo účastníkům vyměnit si názory na možná témata příštího summitu EU se zeměmi Východního partnerství, který se uskuteční v roce 2017.

Česká republika poskytuje pomoc zemím Východního partnerství při naplňování závazků prostřednictvím bilaterálních projektů, Mezinárodního visegrádského fondu i rozvojové pomoci a transformační spolupráce. „Těší mě pokrok Gruzie, Moldavska a Ukrajiny při plnění Asociačních dohod a zároveň vítám, že se nám daří přizpůsobit nabídku rozvoje spolupráce s Arménií, Ázerbájdžánem a Běloruskem jejich potřebám,“ sdělil šéf české diplomacie.

Projekt Východního partnerství byl zahájen v Praze v roce 2009 během českého předsednictví EU. Předsednická země V4 již tradičně na jaře organizuje setkání ministrů zahraničních věcí V4 a Východního partnerství.

Ministři zemí V4 na závěr přijali Společné prohlášení zemí V4 o Východním partnerství.

V4 a Východní partnerství - tisková konference

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Turismus dostal během období covidu citelné rány, teď ho postavíme na nohy

21:15 Bartoš (Piráti): Turismus dostal během období covidu citelné rány, teď ho postavíme na nohy

Komentář na facebookovém profilu k dotacím do cestovního ruchu