Ministr Zaorálek: Ředitel Českých center má dlouholeté zkušenosti s vedením kulturní instituce

08.12.2017 11:57

Novým generálním ředitelem Českých center se stane Ondřej Černý, který v současné době vede České centrum v Mnichově. Vítěze vybrala komise složená z expertů MZV a Českých center.

Ministr Zaorálek: Ředitel Českých center má dlouholeté zkušenosti s vedením kulturní instituce
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Ondřej Černý, který bude uveden do funkce 1. 3. 2018, nahradí Moniku Koblerovou. Ta byla po odvolání minulého generálního ředitele v dubnu 2017 pověřena ministrem zahraničních věcí dočasným řízením této příspěvkové organizace Ministerstva zahraničních věcí, v jejímž vedení zůstane i po nástupu nového generálního ředitele.

Do dvoukolového výběrového řízení, které probíhalo v září a říjnu letošního roku, se přihlásilo 11 uchazečů. Šestičlenná komise složená ze zástupců MZV a Českých center přihlížela při svém výběru zejména k dosavadní profesní zkušenosti kandidátů, jejich orientaci v oblasti agendy Českých center, předložené koncepci jejího fungování a manažerským zkušenostem. Na základě součtu bodového hodnocení vybrala komise 3 nejlepší kandidáty a jejich seznam předložila ministru zahraničních věcí, který vybral 16. 11. 2017 kandidáta s nejvyšším dosaženým počtem bodů, tedy Ondřeje Černého.

„Jsem rád, že Česká centra povede právě Ondřej Černý, který má dlouholeté zkušenosti s vedením významné kulturní instituce nejen v České republice, ale zároveň úspěšně vede již několik let České centrum v Mnichově,“ řekl na adresu nového šéfa Českých center ministr Lubomír Zaorálek.

Ondřej Černý se ujme funkce generálního ředitele Českých center 1. března 2018. V současné době stále vede České centrum v Mnichově a na jeho současnou pozici se musí teprve vypsat výběrové řízení tak, aby nebylo ohroženo fungování Českého centra v německém Mnichově v roce, kdy tato organizace bude pořádat řadu akcí k významnému výročí České republiky. „Česká centra mají nenahraditelnou roli ve veřejné diplomacii České republiky a spolu s našimi zastupitelskými úřady a vládními agenturami se významně podílejí na vytváření obrazu České republiky ve světě. Řízení této organizace pro mne představuje velkou výzvu a odpovědnost,“ uvedl Ondřej Černý.

Podle článku 5 Zřizovací listiny příspěvkové organizace Česká centra jmenuje a odvolává jejího generálního ředitele ministr zahraničních věcí ČR.

PhDr. Ondřej Černý (55) v současné době vede České centrum v Mnichově od roku 2014. Po studiích knihovnictví a vědeckých informací na FF UK pracoval v dokumentaci Divadelního ústavu a následně jako redaktor časopisu Svět a divadlo. V té době se rovněž věnoval divadelní kritice a překládání. V letech 1996–2007 řídil Divadelní ústav, působil jako dramaturg Pražského divadelního festivalu německého jazyka a také jako editor. V roce 2007 se stal ředitelem Národního divadla v Praze, které vedl až do roku 2012.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pastuchová (ANO): Musíme pomáhat lidem nejen teď, ale i do budoucna

18:27 Pastuchová (ANO): Musíme pomáhat lidem nejen teď, ale i do budoucna

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny dne 14. 4. 2021 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zá…