Ministryně Benešová: Zákon zavádí možnost vytvořit databázi digitálních podob osob

07.06.2019 12:49

Projev na 30. schůzi Poslanecké sněmovny 7. června 2019 k zákonu o zpravodajských službách

Ministryně Benešová: Zákon zavádí možnost vytvořit databázi digitálních podob osob
Foto: hns
Popisek: Marie Benešová v půlnočním rozhovoru
reklama

Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci,

dovolte mi ve stručnosti uvést v rámci projednávání ve třetím čtení vládní návrh zákona, kterým se mění zákon o zpravodajských službách, zákon o Vojenském zpravodajství a zákon o Bezpečnostní informační službě.

Předkládaný návrh reaguje na vývoj veřejné správy, rozvoj eGovernmentu a společnosti obecně ve vztahu k potřebám efektivního plnění úkolů zpravodajských služeb. Podstatou je úprava dosavadních oprávnění zpravodajských služeb v kontextu měnících se podmínek tak, aby zpravodajské služby mohly efektivně vykonávat svou činnost nezbytnou pro zajišťování bezpečnosti České republiky v následujících letech. Návrh zákona obsahuje zvláštní postup pro získávání informací od Generálního ředitelství cel a rozšíření dosavadní možnosti žádat informace od bank a možnost vyžádat tyto informace prostřednictvím jiného k tomu oprávněného orgánu.

V návaznosti na rozvoj eGovernmentu a informačních systémů veřejné správy návrh dále upravuje podmínky pro uplatňování evidenční ochrany údajů i v dalších informačních systémech veřejné správy. S rozvojem eGovernmentu a obecně služeb informační společnosti pak souvisejí navrhované úpravy změn krycích prostředků a krycích dokladů. Pro využívání krycích prostředků a krycích dokladů je třeba zajistit, aby ke krycímu prostředku či krycímu dokladu existovaly též důvěryhodné záznamy jak v samotných informačních systémech veřejné správy, tak i v informačních systémech na nich návazných. Návrh zavádí možnost zpravodajských služeb vytvořit pravidelně aktualizovanou referenční databázi digitálních podob osob. V oblasti zpravodajské techniky dochází ke sjednocení lhůty pro použití zpravodajské techniky Bezpečnostní informační službou a Vojenským zpravodajstvím se lhůtou pro trvání odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu podle trestního řádu.

Závěrem bych ráda zmínila, jak dopadla projednávání návrhu zákona ve výborech, jimž byl nový návrh zákona přikázán k projednání. Jak výbor pro bezpečnost, tak ústavně právní výbor doporučily vládní návrh schválit s tím, že ústavně právní výbor návrh zákona doporučil schválit ve znění jím navržených pozměňovacích návrhů. První z těchto pozměňovacích návrhů znamená omezení původně navrhované reformulace § 11 odst. 1) zákona o zpravodajských službách pouze na povinnost orgánů veřejné správy poskytnout zpravodajským službám požadovanou pomoc bez zbytečného odkladu a bezplatně. Všechny ostatní pozměňovacími návrhy, které přijal ústavně právní výbor a doporučuje je schválit, spolu bezprostředně souvisejí a jde o sjednocení právní úpravy krycích dokladů a krycích prostředků. Se vešmi těmito pozměňovacími návrhy uvedenými v usnesení ústavně právního výboru za vládu jako předkladatele vyjadřuji souhlas.

Návrh zákona prošel 17. dubna tohoto roku jak obecnou, tak podrobnou rozpravou v rámci druhého čtení, přičemž žádné další pozměňovacími návrhy nebyly k tomuto předloženy. Garanční výbor, jímž je výbor pro bezpečnost, pak všechny uvedené pozměňovacími návrhy projednal ve druhém čtení na své schůzi 2. května 2019 a doporučil je rovněž přijmout.

Děkuji za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Zákazníci se učí rozeznávat lokální produkci

4:31 Hejtman Netolický: Zákazníci se učí rozeznávat lokální produkci

Podpora kvalitních regionálních výrobců potravin patří mezi základní cíle každoroční soutěže Regioná…