Ministryně Dostálová: Do dnešního dne bylo přijato šedesát žádostí na podporu lázeňského turismu

27. 9. 2020 17:46

Blíží se konec termínu příjmu žádostí o dotace na proplacení voucherů lázním.

Ministryně Dostálová: Do dnešního dne bylo přijato šedesát žádostí na podporu lázeňského turismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
reklama

Lázeňské subjekty, které mohou žádat o proplacení nákladů vzniklé uznáním slevových voucherů na ozdravné preventivní pobyty v lázeňských zařízeních, mají už jen několik dní na uplatnění nároků. Lhůta pro doručení žádostí o dotaci končí 30. 9. 2020. Obdržené žádosti jsou nyní ve spolupráci se Státním fondem podpory investic postupně zpracovávány a v procesu už je vydávání Rozhodnutí o poskytnutí dotací. Začátek rozesílání finančních prostředků se předpokládá od příštího týdne.

Do dnešního dne bylo přijato 60 žádostí, ze kterých vyplývá zájem lázní přijmout do konce roku celkem 167 tisíc voucherů za téměř 668, 363 milionů korun. Výzva byla vyhlášena 24. 8. "Žádostem bychom rádi vyhověli do 30 dnů. Děláme ale vše pro to, aby k proplacení došlo co nejdříve, tak, jak jsme avizovali při spuštění výzvy," říká ministryně Klára Dostálová.

Smyslem dotace je primárně podpora lázeňského turismu, který patří k nejdůležitějším turistickým atraktivitám České republiky se staletou tradicí. „K dnešnímu dni bylo staženo téměř 144 tisíc voucherů. V lázních jich hosté zatím uplatnili 35 tisíc a tyto vouchery budou nyní lázním propláceny se splatností maximálně 30 dnů od předložení žádosti o platbu. Jednáme stále i s Evropskou komisí, aby byl dočasný rámec, na časté podněty z lázeňských zařízení, prodloužen ještě minimálně na první čtvrtletí příštího roku. Nejsme totiž jediný stát, kterému by to ulehčilo ekonomickou situaci, “ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Myslím si, že se do konce září sejde žádostí mnohem víc, protože vím minimálně o osmi lázních, které své žádosti teprve finalizují. Měsíční fakturace i splatnost 30 dnů je v našem oboru obvyklá u plateb od zdravotních pojišťoven. Není to tedy nic, s čím se neumí lázně vypořádat a v tomto programu je pro ně podstatný fakt, že takto čekají jen na cca 30% úhrady, protože těch 70 % již uhradil návštěvník. Program nejvíce pomohl lázním na Karlovarsku, závislých na aktuálně chybějící zahraniční klientele,“ uvedl k problematice president Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

Do 30. září letošního roku mohou lázeňská zařízení podat žádost o dotaci. Současně s ní mohou podat i první žádost o platbu. Další žádosti o platbu, v rámci kterých budou uplatňovat akceptované vouchery, mohou podávat až do 29. ledna 2021 opakovaně, podle toho, kolik voucherů u nich klienti za daný měsíc uplatní. Notifikace EK umožňuje vyčerpat připravenou částku ve výši jedné miliardy korun, což představuje 250 tisíc voucherů, respektive zvýhodněných preventivních pobytů v tuzemských lázních. Výzva platí pro zařízení, která mají platnou registraci od příslušného krajského úřadu, případně jiného správního orgánu oprávněného vydat oprávnění k poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Čím déle by byli rodiče s dětmi doma, tím vyšší by byla kompenzace

12:35 Richterová (Piráti): Čím déle by byli rodiče s dětmi doma, tím vyšší by byla kompenzace

Projev na 62. schůzi Poslanecké sněmovny 21. října 2020 k návrhu zákona o úpravách poskytování ošetř…