Ministryně Dostálová: Přijaté změny umožní ještě intenzivnější přípravu na příští období

03.12.2018 7:31

Diskuze o nastavení programového období 2021–2027 pokračují, ministři se sešli v Bruselu

Ministryně Dostálová: Přijaté změny umožní ještě intenzivnější přípravu na příští období
Foto: archiv kandidátky
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

V pátek 30. listopadu se v Bruselu sešli ministři odpovědní za politiku soudržnosti na jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC). Diskutovali nad otázkami spojenými s přípravou programového období 2021–2027, mezi nimi například o možnosti v průběhu období flexibilně reagovat na aktuální výzvy a zajištění dlouhodobého investičního prostředí či o nastavení podpory přeshraniční spolupráce. Českou delegaci vedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Rakouské předsednictví Radě EU probíhá ve znamení vyjednávání legislativy pro evropské fondy pro období 2021–2027. To bude pokračovat i během rumunského předsednictví v první polovině příštího roku. S ostatními ministry jsme dnes diskutovali třeba to, jak usnadnit realizaci projektů, na níž se podílí partneři z více zemí. Také jsme se s ostatními dohodli na dalším postupu – přijaté změny nám umožní ještě intenzivnější přípravu na příští období. Chceme se tak vyhnout stejné situaci, jaká nás potkala v rámci přípravy současného programového období – tou bylo zpoždění v přijetí legislativy EU, které vedlo ke zpoždění v zahájení čerpání z operačních programů,“ podotkla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která se jednání zúčastnila.

Mezi další probíraná témata patřila role dohody o partnerství a možnost v průběhu programového období flexibilně reagovat na aktuální výzvy. Diskutována byla i nová podoba evropské územní spolupráce nebo postupy v případě, kdy mají státy realizující přeshraniční projekty nekompatibilní legislativu. Dohoda o partnerství je základní strategický dokument uzavíraný mezi členským státem a Evropskou komisí, který zastřešuje čerpání evropských dotací v daném státě. Česká republika jeho existenci vítá, zároveň v případě států, které mají malý počet operačních programů či disponují pouze nízkým objemem prostředků z evropských fondů, rozumí rozdílnému přístupu daného státu. Za důležité však ČR považuje, aby bylo možné Dohodu o partnerství aktualizovat a směrovat tak strategické priority a potřeby v čase, tudíž i prostředky do oblastí, kde jsou potřeba.

Rada pro obecné záležitosti zasedá pravidelně každý měsíc a je sektorovou radou Rady EU. Zasedání se účastní ministři evropských zemí dle plánované agendy. Rada EU je odpovědná za řadu průřezových politických oblastí, např. rozšiřování EU, přijímání víceletého finančního rámce, vyjednávání o politice soudržnosti i dalších legislativních otázkách EU. Ve formátu pro kohezi se Rada schází dle preferencí předsednické země EU – naposledy zasedala 12. dubna 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Hejtmanská mlha v procesu transformace regionu stále houstne

5:34 Mračková Vildumetzová (ANO): Hejtmanská mlha v procesu transformace regionu stále houstne

Vedení Karlovarského kraje stále povýšeně přehlíží nekončící a stále hlasitější prosby odborníků, ve…