Ministryně Dostálová: Umíme ukončit byrokratické peklo

11.04.2021 14:58

Na Summitu architektury a rozvoje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová promluvila k tématu nového stavebního zákona, který minulý týden prošel v Poslanecké sněmovně do třetího čtení. Nyní výbory sněmovny hodnotí pozměňovací návrhy. Třetí čtení by se mělo uskutečnit na konci dubna nebo začátkem května.

Ministryně Dostálová: Umíme ukončit byrokratické peklo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
reklama

„Pandemie jednou skončí a já věřím, že to bude s postupujícím očkováním brzy. No a my musíme být připraveni na oživení a nastartování ekonomiky.

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11548 lidí

Stavební rozvoj je jednou z klíčových cest, která nás k oživení ekonomiky dovede. A k tomu potřebujeme nový stavební zákon, který nebude byrokratickým peklem,“ řekla při té příležitosti ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Naplnění cíle rekodifikace, tzn. dosáhnout urychlení a usnadnění povolování staveb, povede  k nastartování nové výstavby. Zrychlení a zefektivnění povolovacích procesů může znamenat přínos až 7,1 miliardy korun ročně, spočítal jeden z našich nejlepších ekonomů, zesnulý Michal Mejstřík.

„Při přípravě nového stavebního zákona jsme se zaměřili hlavně na to, aby stavební povolení včetně odvolání a přezkumu bylo hotové do jednoho roku. Myslím si, že pak budeme mít šanci třeba i na odvážnější architekturu. Velmi si přeji, aby taková byla i plánovaná vltavská filharmonie, která by mohla Praze přinést nový architektonický impuls,“ dodala ministryně Dostálová.

Ministryně Dostálová dále připomněla, že si další roky stavební agonie už opravdu nemůžeme dovolit. Proto ji mrzí, že se ze stavebního zákona stalo politikum a v podstatě boj o to, zda stavební úřady zůstanou na obcích, nebo přejdou do profesionální státní stavební správy. Jedině čistá státní stavební správa zajistí zastupitelnost úředníků a tedy dodržování lhůt, předvídatelnost rozhodování stavebních úřadů a skutečnou nezávislost stavební správy na politickém vedení obcí a měst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gazdík (STAN): Posudek k havárii na Bečvě - "odborný a nezávislý"?

18:29 Gazdík (STAN): Posudek k havárii na Bečvě - "odborný a nezávislý"?

Zkraje týdne jsme se dozvěděli, že soudní znalec Jiří Klicpera, odeslal policii výsledky svého posud…