Ministryně Maláčová: Musíme ulehčit OSVČ překonat kritické období

25.03.2020 20:02

Projev na 18. schůzi Senátu dne 25. 3. 2020 k návrhu zákona o některých úpravách v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a důchodového pojištění v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020

Ministryně Maláčová: Musíme ulehčit OSVČ překonat kritické období
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová
reklama

Děkuji, pane předsedající, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři. Cílem nebo smyslem novely zákona je ulehčit OSVČ překonat kritické období, kdy velká část z nich ze dne na den přišla o práci, resp. zakázky, a kvůli tomu zaznamenala propad tržeb. Jedná se o odpuštění plateb nebo záloh na důchodové pojištění a příspěvku na politiku zaměstnanosti na dobu 6 měsíců, počínaje měsícem březnem, pokud tento zákon bude schválen. Ti, co už své zálohy za měsíc březen zaplatili, těm to bude přičteno k dobru v měsíci září, pokud nedojde k prodloužení tohoto období.

Co se týká prominutí nebo odpuštění těchto záloh, tak se jedná o minimální zálohy, nebo o minimální odvody, které však platí 60 % z celkového počtu 1 milionu živnostníků, jak na hlavní, tak na vedlejší činnost. Odpuštění se bude chovat nebo bude to mít dopad na OSVČ jako doba vyloučená, kterou živnostníci znají z doby nemoci. Celkové dopady na státní rozpočet odhadujeme ve výši 2,5 miliardy korun měsíčně, to znamená, za těch 6 měsíců budou celkové dopady, výpadky příjmů státního rozpočtu ve výši 15,1 miliardy korun. Děkuji za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feri (TOP 09): Přijde mi, že se pan ministr Plaga velmi zlepšuje

23:19 Feri (TOP 09): Přijde mi, že se pan ministr Plaga velmi zlepšuje

Projev na 44. schůzi Poslanecké sněmovny dne 8. 4. 2020 k vládnímu návrhu zákona o zvláštních pravi…