Ministryně Maláčová: První koncepční změna zákoníku práce za osm let

14.10.2019 14:01

Spravedlivější výpočet dovolené nebo sdílené pracovní místo. To jsou některé ze změn, které obsahuje novela zákoníku práce z dílny MPSV.

Ministryně Maláčová: První koncepční  změna zákoníku práce za osm let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová
reklama

Aby byla cesta tohoto návrhu parlamentem co nejsnazší, tak 14. 10. 2019 na Úřadu vlády došlo k podpisu „Gentlemanské dohody“ mezi zástupci vládní koalice, odborů i zaměstnavatelů. Všechny strany se dohodly, že budou podporovat návrh právě vtéto aktuální podobě. Jedná se o čestnou dohodu a její plnění není právně vymahatelné.

„Zákoník práce nás ovlivňuje každý den. Jakákoliv změna tak musí mít širokou podporu a musíme být velmi opatrní, s jakými vylepšeními přicházíme. Proto je velmi důležité, že jsme se dokázali s odbory i zaměstnavateli domluvit. Bude to první koncepční změna zákoníku práce za 8 let,“ okomentovala situaci ministryně Jana Maláčová.

Návrh, na kterém se dnes sociální partneři i koalice shodli, obsahuje celou řadu vylepšení pracovního práva. Vzhledem k dlouho a složitě hledanému kompromisu bylo navrženo písemné zachycení dosažených kompromisních ujednání.

Mezi hlavní změny patří například sdílené pracovní místo, což je nový institut, který umožňuje zaměstnavateli zaměstnat více zaměstnanců v kratším pracovním úvazku, aby pokryl jedno pracovní místo. Nejméně dva zaměstnanci si budou moci sami po předchozí dohodě se zaměstnavatelem rozvrhovat svou pracovní dobu ve vzájemné spolupráci podle svých osobních potřeb.

Dalším z témat je dovolená, která přichází s návrhem výpočtu, odvíjejícího se nově od počtu odpracovaných hodin, a nikoli dní jako doposud. Jedním z dalších klíčových témat je i doručování písemností zaměstnavatelem, což je změna reagující na praktické problémy, které doručování komplikovaly.

Snižuje se rovněž administrativní náročnost, která je kladená na zaměstnavatele, a to tak, že se ruší povinnost zaměstnavatele vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání v případě ukončení DPP s výjimkou těch dohod, u kterých je prováděn výkon rozhodnutí srážkami z dohody o provedení práce nebo které zakládaly účast na nemocenském pojištění.

Součástí návrhu je také úprava, provádějící transpozici Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) o vysílání pracovníků do zahraničív rámci poskytování služeb.

Gentlemanskou dohodu dnes podepsali vrcholní představitelé sociálních partnerů, účastných na Tripartitě, dále předseda vlády, ministryně práce a sociálních věcí, předsedové stran vládní koalice a předsedové poslaneckých klubů obou partnerů vládní koalice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Chce-li soudce být politikem, ať opustí soudcovskou kariéru

9:09 Prezident Zeman: Chce-li soudce být politikem, ať opustí soudcovskou kariéru

Projev prezidenta republiky při jmenování soudců obecných soudů