Ministryně Maláčová: S eNeschopenkou nikdo nebude tratit a všichni získají

03.01.2020 16:50 | Zprávy
autor: PV

Projekt eNeschopenka běží naplno.

Ministryně Maláčová: S eNeschopenkou nikdo nebude tratit a všichni získají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová

Elektronická neschopenka se od 1. 1. 2020 rozběhla naplno. Pro pacienty tak končí období, kdy museli v horečce obíhat s papírem v ruce lékaře  a zaměstnavatele. Takzvaná eNeschopenka přinese ulehčení nejen lidem,  ale také lékařům a zaměstnavatelům. Vyplnění formuláře je rychlé a snadné. Zaměstnavatelé budou mít přehled o pracovní neschopnosti prakticky ihned. 

„S eNeschopenkou nikdo nebude tratit a všichni získají – pacienti, zaměstnavatelé, a dokonce i lékaři. Místo zdlouhavého vypisování zadají jen rodné číslo pacienta. Přitom zdravotní pojišťovna jim zaplatí totéž jako dnes. Takže stejně peněz  za méně práce,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Původní legislativní záměr z léta roku 2017 předpokládal spuštění eNeschopenek od 1. 1. 2019. Práce na tomto projektu byly však v závěru roku 2017 přerušeny, projekt nebyl v té době koncepčně připraven tak, aby ho bylo možné k 1. 1. 2019 spustit. Následně byl v průběhu roku 2018 do sněmovny předložen návrh, který měl právní úpravu eNeschopenky z léta roku 2017 zrušit. Nově nastoupivší ministryně Maláčová ale rozhodla, že eNeschopenky budou spuštěny od 1. 1. 2020. 

Práce na realizaci eNeschopenky po celou dobu postupovaly podle schváleného harmonogramu, oproti původnímu plánu byl navíc projekt spuštěn v produktivním prostředí již na počátku prosince. Lékaři tak měli možnost si eNeschopenku vyzkoušet v předstihu, byť na fiktivních pacientech. Že to řada z nich učinila, bylo patrné v průběhu prosince 2019, kdy bylo zaznamenáno přes 500 tisíc volání služeb eNeschopenky v produktivním prostředí. 

Na místo původně plánovaných dvou let na realizaci tak byl projekt spuštěn  za bezmála jeden rok. Do technického řešení byly úspěšně zahrnuty všechny zásadní požadavky zaměstnavatelů i poskytovatelů zdravotních služeb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…