Ministryně Nováková: Za 25 let jsme v obchodu zvládli to, co vyspělý svět za sedmdesát

05.02.2019 20:20

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková se v úterý zúčastnila obchodní konference Retail Summit, letos se konal již 25. ročník.

Ministryně Nováková: Za 25 let jsme v obchodu zvládli to, co vyspělý svět za sedmdesát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu

Ministryně připomněla, co se České republice v uplynulém čtvrtstoletí v obchodě podařilo zvládnout a představila priority resortu v oblasti podpory obchodníků.

„Obchod je dnes klíčovou složkou české ekonomiky, hybatelem změn a technologického rozvoje společnosti,“ uvedla ministryně Nováková a dodala: „Gratuluji Retail Summitu k 25 letům existence, za tu dobu se stal nedílnou součástí rozvoje českého obchodu.“

Na konci minulého roku obchod zaměstnával více než 600 tis. lidí. Ročně vyplatí zaměstnancům mzdy v hodnotě 70 mld. Kč (z toho obch. řetězce 21 mld. Kč) a pomohl exportovat zboží od českých výrobců v hodnotě více než 17,5 mld. Kč.

„Za 25 let jsme v obchodu zvládli to, co vyspělý svět za 70,“ řekla ministryně. Už v roce 1995 mělo 44 % obyvatel pocit, že se jejich finanční poměry zlepšují a koncem roku 1998 šlo v ČR napočítat 37 prodejen hypermarketového formátu šesti národních řetězců. Od roku 2001 platí lhůta na vrácení zboží pro nákup přes internet, v roce 2003 začala platit dvouletá záruční doba na spotřební zboží. V roce 2004 Česká republika vstoupila do Evropské unie a tím zvýšila podporu ekonomického rozvoje.

„Máme jednu z nejmodernějších sítí maloobchodu v Evropě. Na celkové zaměstnanosti  se odvětví obchodu podílí 12,2 %, což je druhý největší podíl po zpracovatelském průmyslu,“ uvedla Marta Nováková a dodala: „Podíl podnikatelů v sektoru obchodu dosahuje 16,1 % z celkového počtu a deset největších obchodních řetězců investovalo v ČR více než 350 mld. Kč.“

MPO si je vědomo, že obchodníci nabízí kvalitní služby a kromě toho také  dosahují významného podílu na HDP a jsou důležitým zaměstnavatelem. Obchodníky bude podporovat i v novém programovém období OP PIK 2020+. Ve Sněmovně ministryně podpoří v rámci liberalizace tržního prostředí zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Ministerstvo je také partnerem Diamantové ligy kvality, která se zasazuje o zvyšování kvality služeb obchodníků a bude pokračovat ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Čunek: Musí se potýkat se všudypřítomnou špínou, nočním hlukem, nebo prodejem drog

21:34 Senátor Čunek: Musí se potýkat se všudypřítomnou špínou, nočním hlukem, nebo prodejem drog

Komentář na facebookovém profilu k městu Most.