Ministryně Schillerová: Loni jsme obdrželi ze zahraničních pohledávek 388 milionů

16.06.2020 15:05

V minulém roce se podařilo získat 387,7 milionů korun ze zahraničních pohledávek. Jedná se o druhý nejlepší výsledek od roku 2009. Pravidelnými platbami dostál svým závazkům Irák, jednorázovou platbou svoji část jugoslávského dluhu vyřešily Srbsko a Černá Hora.

Ministryně Schillerová: Loni jsme obdrželi ze zahraničních pohledávek 388 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

Nadále České republice dluží 17 zemí celkem 12 miliard korun. Téměř se všemi Ministerstvo financí intenzivně jedná o vypořádání dluhu. Za posledních 10 let se podařilo vymoci přibližně 2,5 miliardy korun ze zahraničních pohledávek.

„V minulém roce jsme do zdárného konce dotáhli jednání s Černou Horou, Srbskem a Běloruskem, se kterými jsme podepsali mezivládní dohody o vypořádání dluhu. K urychlení celého procesu přispěl také fakt, že se jedná o atraktivní území pro české exportéry. Odstranění historické zátěže totiž napomáhá vzájemnému obchodu, který nyní víc než kdy jindy potřebuje podpořit. Proto jsem ráda, že se v současnosti slibně vyvíjí také jednání s Ukrajinou nebo s nástupnickými zeměmi bývalé Jugoslávie,“ komentuje ministryně financí Alena Schillerová.

Státní rozpočet si za loňský rok díky pohledávkám přilepšil o 243 milionů korun více než v předchozím roce. Část tvořila splátka jugoslavského dluhu, kdy Česká Hora zaplatila 18 milionů korun a Srbsko 222 milionů korun. Zbytek tvořila pravidelná irácká splátka 147 milionů korun a část splátky původně indického dluhu ve výši 345 tisíc korun. V případě Běloruska probíhá proces umořování dluhu formou zápočtu nájemného v budově v Minsku, kde sídlí český zastupitelský úřad.

Pozitivně se vyvíjí také rok 2020. Od ledna Česká republika obdržela z pohledávek již 78 milionů korun. Část naplánované splátky již zaslal Irák, dále dorazily splátky v rámci několika probíhajících exekucí. Letošní očekáváné celkové inkaso z pohledávek činí nejméně 140 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třeštíková:  Na Žižkově se otevřel art re use, sklad uměleckého materiálu za odvoz

22:21 Třeštíková: Na Žižkově se otevřel art re use, sklad uměleckého materiálu za odvoz

První pražský sklad uměleckého materiálu za odvoz - art re use - se otevřel v úterý 21. září 2021. J…