Ministryně Schillerová: Novela zákona o místních poplatcích v senátní verzi by ztratila svůj smysl

27.07.2019 13:13

Senát odmítl novelu o místních poplatcích a vrátil ji Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy. Novela zákona z dílny Ministerstva financí má za cíl reagovat na dynamický rozvoj sdílené ekonomiky a nastavit rovná pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním a zajistit odpovídající příjmy pro obce a města.

Ministryně Schillerová: Novela zákona o místních poplatcích v senátní verzi by ztratila svůj smysl
Foto: Repro TV Prima
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

Novela je podporována rovněž ze strany Asociací hotelů a restaurací, která dlouhodobě poukazuje na to, že provozovatelé nabízející ubytování přes Airbnb na rozdíl od hotelů a penzionů nemusejí do koncové ceny pobytu promítnout místní poplatky za ubytování. Díky novele by se poplatek vztahoval na poskytnutí placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení či nikoliv.

„Rozhodnutí Senátu je špatnou zprávou pro rozpočty obcí i hoteliéry v České republice. Novela zákona narovnávající trh s krátkodobým ubytováním mohla bez problémů začít platit již 1. ledna 2020. Bohužel Senát dnes znění navržené Ministerstvem financí odmítl a navrhl úpravy, které jsou krátkozraké a nepřijatelné. Novela zákona o místních poplatcích v senátní verzi by ztratila svůj smysl, neboť by reálně hrozilo, že z ní zcela vypadnou digitální platformy. Budeme trvat na původním znění,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Senátoři ve schválené novele zrušili osvobození lázeňských hostů, kterým je péče plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Takové opatření by přitom negativně dopadlo zejména na seniory, kterým stát pobyt v lázních ze zdravotního pojištění hradí nejčastěji. Vzhledem k navýšení maximální výše poplatku by se ve výsledku mohlo jednat o nemalou částku. Za pobyt v lázních o délce 28 dnů by se mohlo jednat až o 1400 Kč, což by znamenalo zhoršení dostupnosti lázeňské péče nejohroženějším skupinám obyvatel.

Senátoři v navržené úpravě také rozšiřují poplatek tak, aby zahrnoval i pobyty delší než 60 dnů. Zrušení 60 denního limitu by však představovalo krok proti navržené koncepci poplatku z pobytu, který je pojímán primárně jako turistický poplatek, nikoliv jako dodatečné zdanění nájemního bydlení či bydlení na ubytovnách. Ministerstvo financí odmítá argument, že tento strop představuje pro rozpočty obcí oproti současnosti ztrátu. Díky tomu, že novela dává obcím výrazně vyšší limit pro nastavení tohoto poplatku, a to až do výše 50 Kč za den, což je více než dvojnásobek současného stavu, mají obce dostatečný prostor pro kompenzaci případného výpadku za poplatek z ubytovací kapacity, který v současnosti nesmí překročit 6 Kč.

Na základě pozměňovacího návrhu navíc hrozí, že poplatek nedopadne v některých případech na ubytování prostřednictvím digitálních platforem, jehož zpoplatnění bylo hlavním účelem navrhované novely.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jelínková (KDU-ČSL): Navrhujeme tři varianty slev, závislé na počtu dětí

10:21 Jelínková (KDU-ČSL): Navrhujeme tři varianty slev, závislé na počtu dětí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prorodinné politice KDU-ČSL