Ministryně Schillerová: Novinářská etika je stále vzácnější zboží

07.12.2019 15:54 | Zprávy

Projev ministryně financí Aleny Schillerové na mezinárodní konferenci Spravedlivý proces a mediální realita.

Ministryně Schillerová: Novinářská etika je stále vzácnější zboží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí

Dobrý den, dámy a pánové,
 
děkuji za možnost vystoupit na této mezinárodní konferenci, která otevírá palčivé téma vztahu mezi mediálním světem na straně jedné a spravedlivým a ničím neovlivněným procesem na straně druhé. Tematické zaměření dnešního setkání, stejně jako složení hostů, ve mně vzbuzuje značné očekávání.  Věřím, že se tady dnes podaří nejen pojmenovat velmi aktuální fenomén a rizika, která jsou s ním spojena, ale také nastínit řešení a východiska, která i do budoucna vyloučí jakékoliv pochybnosti o garanci spravedlivého procesu v této zemi.
 
Pokud vůbec byla někdy v minulosti možnost spolehnout se na samoregulaci ze strany médií, tedy žurnalistickou etiku nebo novinářský kodex, troufám si tvrdit, že dnes to možné prakticky není. To je podle mého názoru dáno - řečeno ekonomickou terminologií - hyperinflací médií. Počet serverů prezentujících se jako zpravodajské, majících nějakou alespoň základní periodicitu, dramatickým způsobem narůstá. Zatímco médií a novinářů přibývá, jejich mediální potrava ve smyslu potenciálního obsahu se nijak dramaticky nemění. Den má stále 24 hodin, vláda je stále jenom jedna, opozice také pořád jenom jedna, školní rok začíná a končí jen jednou ročně, zajímavé technologické novinky se nerodí jako houby po dešti, zločinů a dopravních nehod u nás díky bohu nijak dramaticky nepřibývá. Pískoviště je tedy více méně pořád stejně velké, ale báboviček na něm musí vzniknout desetkrát víc než včera nebo předevčírem. To vede přirozeně k větší honbě za senzacemi, k nedostatečně precizní práci se zdroji, k povrchnosti.
 
Nejsem odborníkem na mediální studia, ale mám silný dojem, že význam kritického zrcadla, které žurnalistické práci nastavuje čtenář, slábne. A s ní i základní důvod k reportérské profesní autoregulaci – udržet a zvyšovat prestiž periodika a reportéra samotného. Ta neuchopitelná kvantita mediálního obsahu, který je v každé minutě produkován nebo reprodukován stále se zvyšujícím počtem zdrojů, značně znemožňuje seriózní debatu o tom, zda v tom kterém případě došlo nebo nedošlo k překročení etického nebo právního rámce. Význam jediného novinového článku je při této kadenci natolik malicherný, že mediální efekt polemiky nad nímpřipomíná silou svého zásahu spíše bádání doktoranda kdesi v potemnělém archivu, než způsob jak přimět novináře k sebereflexi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

8:05 Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

Na základě zákona ze 7. 5. 1946 se konec války u nás slavil 9. května až do roku 1991, kdy na návrh …