Ministryně Šlechtová: I chudé rodiny mají mít trvalé zázemí

29.07.2016 22:30

Ministerstvo pro místní rozvoj v úterý jednalo s kolegiem Ministerstva práce a sociálních věcí o zákonu o sociálním bydlení.

Ministryně Šlechtová: I chudé rodiny mají mít trvalé zázemí
Foto: MMR
Popisek: Karla Šlechtová

Opětovně byly ze strany Ministerstva pro místní rozvoj vzneseny připomínky společně s návrhy řešení, na které byly dlouhodobě požadovány odpovědi. Dle návrhu MMR bylo dohodnuto, že zákon se vládě předloží společně s vydefinovanými stěžejními prováděcími předpisy a metodikami, tak aby bylo možné zákon posoudit jako celek. Dále bylo řešeno, že sociální byt je z pohledu stavebně technického jeden, ale bude se lišit dle typu uživatele v závislosti na poskytování či neposkytování sociální péče.

„Trvám na tom, že MPSV poněkud podcenilo přípravnou fázi zákona. Sociální bydlení nejsou jen sociální dávky. Jde o jeden z nástrojů bytové politiky, za kterou jako celek odpovídá Ministerstvo pro místní rozvoj. Je velká škoda, že MPSV zpracovalo vše k sociálnímu bydlení silou a ne dohodami a nálezy řešení, se kterými přišlo MMR,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. „Zákon o sociálním bydlení by měl pomoci řešit bytovou situaci sociálně slabších lidí a zejména rodin, protože množství chudých rodin s dětmi vzrůstá. Má umožnit, aby i děti z těchto rodin mohly vyrůstat a žít trvale ve slušných podmínkách,“ dodává ministryně Šlechtová.

Cílem Ministerstva pro místní rozvoj však je, aby zákon o sociálním bydlení byl funkční, finančně dlouhodobě udržitelný a motivační pro ty, kterým má sloužit. V tom existoval doposud určitý nesoulad s Ministerstvem práce a sociálních věcí. V pojetí MPSV byla koncepce sociálního bydlení redukována na přídělový systém sociálních bytů s nízkým nájemným.

„Především chci říci, že MMR stále prosazuje pojetí sociálního bydlení jako systému nástrojů sociální a bytové politiky, který pomáhá lidem v bytové nouzi. Chceme, aby zákon nejen stanovil základní parametry sociálního bytu, ale i hlavní standardy tzv. sociální práce, navazující na prevenci ztráty bydlení a jeho udržení. Teprve v případě, že poskytnutí sociálních dávek a sociální práce nebudou stačit k vyřešení bytové nouze člověka, měl by mu být poskytnut sociální byt,“ říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Jedná se o důležitou normu, která by neměla být zpracována pouze na ministerstvech, na kancelářských stolech, ale zejména ve spolupráci s těmi, kterých se dotýká nejvíce - v tomto případě například se Svazem měst a obcí. Toto kritérium MMR zastává dlouhodobě a na jeho plnění trvá.
Pokud budou dodržovány patřičné formy jednání, do kterých se zapojí co nejvíce dotčených stran, může vzniknout kvalitní zákon, přijatelný pro všechny strany, kterých se týká.

Návrh zákona o sociálním bydlení by mohl být předložen vládě na podzim letošního roku. Jeho tvorbu doposud částečně zdržovaly i kompetenční spory. V polovině června 2016 došlo mezi zúčastněnými ministerstvy k dohodě o respektování kompetencí a potřebnosti spolupráce s dalšími resorty, především s Ministerstvem financí a Ministerstvem vnitra, a také se zástupci samospráv. MMR, jakožto gestor bytové politiky v České republice, bude odpovídat  za investice a za správu a údržbu bytového fondu, MPSV se bude věnovat svým povinnostem v oblasti sociální práce a dávek. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peksa (Piráti): Namísto pomoci zemědělce čeká zmatek a nejistota

19:05 Peksa (Piráti): Namísto pomoci zemědělce čeká zmatek a nejistota

Evropským parlamentem prošla opožděná reakce na zemědělské protesty. Návrhy byly ale šité horkou jeh…