Ministryně Valachová: Boj za všechny lidi, kteří pracují ve školách, ještě není vybojovaný

01.09.2016 14:05

Projev ministryně školství k novému školnímu roku:

Ministryně Valachová: Boj za všechny lidi, kteří pracují ve školách, ještě není vybojovaný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Valachová

Vážené paní učitelky, vážení páni učitelé, milé žákyně, milí žáci, milí rodiče,

mám tu čest vás již podruhé oslovit na začátku nového školního roku jako ministryně školství. Po více než roce v této funkci je přivítání nového školného roku jednou z nejmilejších úloh, které mám. Začátek školního roku je vždy slavnostní okamžik. Učitelkám a učitelům i nepedagogickým pracovníkům pokračuje naplno další kus zodpovědné práce, žákům končí prázdniny a začíná období naplněné povinnostmi, ale i poznáváním nových věcí, nových učitelů a spolužáků. Nejkrásnější chvílí je začátek školního roku samozřejmě pro ty, kteří do školy přicházejí poprvé. Naši prvňáčci. 

Ráda bych nyní promluvila k učitelkám a učitelům i dalším pracovníkům ve školách. Před rokem jsem mluvila o tom, že chci bojovat za Vaše lepší pracovní podmínky a zvýšit prestiž všech lidí, kteří pracují ve školách. Není to boj jednoduchý a rozhodně není ještě vybojovaný.  Věřím ale, že změny, které jsme společně prosadili, pocítí všichni.  Jsem přesvědčena o tom, že každý člověk má za svou práci dostat spravedlivé ohodnocení. Postupně se nám daří prosadit, aby to platilo i v našich školách.

Škola není jen místo výuky a předávání potřebných znalostí a vědomostí. Škola by také měla být místem, kam se těší učitelé i děti, místem kde společně můžeme objevovat nové věci, místem kde si můžeme klást důležité otázky a společně na ně hledat odpovědi. Snažíme se také, aby škola hrála významnou roli v dalších aktivitách, které jsou pro děti důležité. V oblasti tělovýchovy a sportu, v oblasti kulturních a dalších mimoškolních aktivit.

Škola také má být místem, kde se učíme hodnotám potřebným pro život v naší společnosti – respektu, úctě, fair play a ohledu na ostatní. Ne vždy je to jednoduché a občas se ve škole setkáme s chováním, které je s těmito hodnotami neslučitelné. Ráda bych vyzvala všechny - děti, učitele ale i rodiče, abychom se společně podíleli na vytváření bezpečného prostředí ve škole, ve kterém se budeme cítit všichni dobře a které nám bude dávat smysl.

Těším se na osobní setkání ve školách s Vámi a v tomto školním roce,

Přeji Vám všem šťastný a úspěšný školní rok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

STAN: Naše požadavky k výstavbě nové krajské nemocnice byly vyslyšeny

22:30 STAN: Naše požadavky k výstavbě nové krajské nemocnice byly vyslyšeny

Požadavky zastupitelů STAN byly z pozice krajského koaličního partnera po více než čtvrt roce vysly…