Ministryně Válková: Mé vyjádření k problematice nepřiměřených nákladů v exekučních řízeních

22.03.2014 9:42

Jak jsem se krátce po mém jmenování do funkce ministryně spravedlnosti opakovaně v médiích vyjádřila, považuji otázku řešení nepřiměřených nákladů v exekučním řízení za jednu ze svých priorit, zejména pokud jde o rychlost řešení tohoto problému.

Ministryně Válková: Mé vyjádření k problematice nepřiměřených nákladů v exekučních řízeních
Foto: ANO
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková
reklama

Přesto zaujímám k poslanecké iniciativě ve věci odměn advokátů u bagatelních pohledávek v exekučním řízení, byť jde nepochybně o dobrý úmysl, neutrální postoj. Jsem totiž toho názoru, že věc je třeba řešit komplexní novelizací příslušných předpisů a nikoli jen dílčí změnou.

V této věci chci připomenout, že současná vláda se v souladu s koaliční smlouvou a se svým programovým prohlášením zavázala k předložení komplexního vládního návrhu změn předmětné právní úpravy.

Ministerstvo spravedlnosti již aktivně přistoupilo k hledání řešení a ve spolupráci s neziskovým sektorem (Člověk v tísni) i profesními organizacemi (Česká advokátní komora, Exekutorská komora) intenzivně pracuje na změně vyhlášky o advokátních tarifech, stejně jako na odpovídající změně občanského soudního řádu i exekučního řádu.

V případě advokátního tarifu by mělo dojít k novému normování odměn, když u tzv. bagatelních sporů (do výše 10 000 korun) se bude sazba odměny advokátů pohybovat v řádu sta korun za jeden úkon. Rovněž se sníží paušální náhrada hotových výdajů a bude nastaven strop, tedy maximální množství hrazených úkonů. Toto výrazné snížení odměn advokátů se velmi významně promítne v celkových nákladech za exekuční řízení.

Očekávám, že výše uvedené změny budou dle Plánu legislativních prací vlády předloženy vládě k projednání v dubnu tohoto roku.

prof. JUDr. Helena Válková, CSc., ministryně spravedlnosti ČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ministerstvo spravedlnosti
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODS: Chceme v rozpočtu ušetřit 80 miliard, předložili jsme konkrétní návrhy

8:36 ODS: Chceme v rozpočtu ušetřit 80 miliard, předložili jsme konkrétní návrhy

Občanští demokraté splnili svůj slib a představili úspory ve státním rozpočtu ve výši 80 miliard kor…