Dříve přitom existovala tzv. ústřední volební komise, kterou tvořili členové politických stran a které bylo umožněno vstupovat do všech volebních prostor a provádět kontrolu - viz také zde. Později byla zrušena a nahrazena tzv. státní volební komisí. Je možno ptát se: proč?
Není třeba být hned paranoidní a za vším, především za volebním neúspěchem, ihned vidět volební manipulaci. Jenže aby byla demokracie skutečně demokracií, musí na všech důležitých úrovních principielně fungovat transparentnost a všechny důležité procesy musí být veřejně kontrolovatelné. A na tak důležité a citlivé úrovni, jako je konečné sčítání volebních hlasů, dnes není splněno ani jedno! Ostatně jak říkal Karel Kryl: politikům se nevěří, politici se kontrolují; kdo věří politikům, je idiot. A přestože na ČSÚ nepracují politici, jsou dobré důvody být vůči této instituci nedůvěřivý - srovnej s článkem mého stranického kolegy Karla Fleischera. Jak důležitý a citlivý je proces konečného sčítání hlasů nakonec nejlépe vyjádřil i jeden z největších zločinců všech dob, Josif Visalijonovič Stalin: "Není důležitý kdo hlasuje, ale kdo hlasy sčítá".

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV