Mračková Vildumetzová (ANO): Hejtman Karlovarského kraje promarnil nabídku miliardové investice

31.08.2021 10:53 | Tisková zpráva

Neskutečné, neuvěřitelné a bohužel také nevratné. Takové je rozhodnutí hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka a některých jeho radních, kteří nepodpořili projekt na výrobu baterií pro elektromobily. Gigafactory se přitom mohla budovat na území Karlovarského kraje, což již bylo přislíbeno dotčenými ministry.

Mračková Vildumetzová (ANO): Hejtman Karlovarského kraje promarnil nabídku miliardové investice
Foto: archiv hejtmanky
Popisek: Jana Vildumetzová (ANO)

„Vše bylo předběžné připraveno, domluveno a dojednáno. Vláda nám chtěla pomoci, ale očekávala, že v rámci Fondu spravedlivé transformace budou projekty na výrobu baterií schváleny, a že je vedení kraje bude považovat za svoji prioritu, neboť to je jedno z odvětví, které má obrovskou budoucnost,“ říká poslankyně Parlamentu ČR a opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová, která v minulosti tuto investici předjednala.

Poslankyně bohužel musela v minulých dnech sledovat, jak vláda rozhodla, že místo v Karlovarském kraji bude obří projekt na výrobu baterií přesunut do Ústeckého kraje, kde boj nevzdali a projekty na výrobu autobaterií podpořili.

„Proces transformace regionu v Karlovarském kraji kritizujeme dlouhodobě. Poukazujeme na jeho neprůhlednost, na absolutně špatně zvolené strategické projekty i na fakt, že nebyly vybrány žádné projekty s takzvanou produktivní investicí. Bohužel nás nikdo neposlouchá a vedení kraje si jede svoji linii, která je plná vizí, nadějí, snů, ale nic hmatatelného a konkrétního nenabízí a vše je jen někde v oblacích,“ pokračuje dále poslankyně, která si myslí, že se v případě Gigafactory jedná o naprosto neomluvitelný přešlap, který se bohužel negativně zapíše do životů všech obyvatel Karlovarského kraje, protože podobná šance na miliardový strategický projekt nabízející stovky a možná i tisíce pracovních míst navazanych na další oblasti se už opakovat nebude.

Slova poslankyně potvrzuje i předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné Pavel Tomek, která právě projekty směřující k výrobě autobaterií podala a očekávala od vedení Karlovarského kraje jejich schválení a podporu. „Sokolovská uhelná věnovala nemalou pozornost přípravě projektu Gigafactory, v podstatě celého bateriového řetězce. Viděla v tomto jeden ze zásadních strategických projektů pro transformaci regionu a pro zásadní změny s pozitivními dopady na celý Karlovarský kraj. Nelze zastřít zklamání z toho, že tento projekt nezískal regionální podporu na rozdíl od regionální podpory, které se dostalo obdobnému projektu v Ústeckém kraji,“ uvedl Pavel Tomek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Suchý (TOP 09): Plzeňská teplárenská generuje zisky přes miliardu. Nevidíme důvody ke zdražování

11:57 Suchý (TOP 09): Plzeňská teplárenská generuje zisky přes miliardu. Nevidíme důvody ke zdražování

SPOLU hájíme zájmy Plzeňanů. Bojujeme proti Gigafactory v Líních i za nezdražení tepla.