Müller (TOP 09): Sport dostupný všem dětem

22.01.2021 5:35

Stát děti nemůže zvednout od počítačů. Ale může zajistit takové podmínky, aby jich přirozeně sportovalo co nejvíce. Základ je podpořit organizace, které se výchovou malých sportovců zabývají a odstranit bariéry, které dětem a jejich rodičům sportování komplikují nebo znemožňují.

Müller (TOP 09): Sport dostupný všem dětem
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09
reklama

Odborné studie hovoří jasně - sportující dítě je prokazatelně zdravější a také psychicky odolnější. A dospělý člověk, který v mládí sportoval, má prokazatelně méně zdravotních obtíží. Zájmem této společnosti by proto mělo být, aby sportovala většina dětí. Bohužel, trend je opačný a stále přibývá dětí obézních a nemocných. Ať je to pohodlnou dobou, moderními technologiemi nebo něčím úplně jiným, odpovědnost jde primárně za rodiči. Ale i stát může situaci pomoci zlepšit.

Podpora vzniku sportovních organizací: Pryč jsou časy, kdy byl v každé malé vísce fotbalový klub. A pokud stále existuje, často je postaven na hlíněných nohou, aktivních tatíncích, kteří ve volném čase a zadarmo vedou děti k pohybu. V tomto se opravdu velmi liší situace ve městech, kde je velký výběr kroužků, a malých obcích, kde je často problém najít pro děti organizovanou aktivitu nebo klub se sportovním vyžitím.

Sport méně nákladný: Mnoho dětí nesportuje jednoduše proto, že na to jejich rodiče nemají finanční prostředky. V současné finanční krizi, kdy je stále ekonomika z velké části zavřena, se příjmy mnoha rodinám snižují a musí tak vážit každý výdaj. Logicky se nejdříve škrtá na straně zbytných výdajů, třeba sportovních kroužků. Kraj může poskytnout slevy na využívání jeho sportovišť a tím udělat sport dostupnější.

Važme si pořadatelů sportovních akcí: Sportovní návyky se u dětí budují tím lehčeji, pokud je dán cíl a pokud se děti mohou těšit na měření sil, závody a zápasy. Rok 2020 a antiCovidová opatření zlikvidovala mnoho zkušených pořadatelů sportovních akcí. Pokud chceme, aby naše děti měly kde závodit, musí kraj pořadatele podpořit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pikal (Piráti): Nerušit to, co není rozbité

17:08 Pikal (Piráti): Nerušit to, co není rozbité

Projev na 89. schůzi Poslanecké sněmovny 4. března k návrhu změny zákona o volbách do parlamentu Čes…