Munzar (ODS): Rychlost, efektivita a zejména hrdinné vítězství

2.7.2022 9:11 odp. | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k bitvě u Zborova.

Munzar (ODS): Rychlost, efektivita a zejména hrdinné vítězství
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

Historické okénko

Bitva u Zborova a vojenský úspěch československé brigády 2. července 1917.

Jednalo se o první významnou bojovou zkušenost česko-slovenských jednotek proti Rakousku-Uhersku v Rusku.

Rychlost, efektivita a zejména hrdinné vítězství Československé střelecké brigády otevřelo cestu k formování Čs. legií na Rusi, bez kterých by byl vznik našeho státu mnohem složitější. Paradoxem bitvy ovšem zůstává, že Češi a Slováci zde byli i v řadách rakousko-uherské armády a tak naši předci stáli proti sobě.

Zborovská tradice tvořila základní pilíř ideje nového, samostatného československého státu.

Druhý červenec se každoročně slavil v celé mladé republice. Tento symbol byl pak odstraňován za nacistického i komunistického režimu.

Československá střelecká brigáda v počtu 3.500 mužů v rámci tzv. Kerenského ofenzívy nečekaně prolomila frontu a pronikla až za třetí obranné postavení armád Centrálních mocností v hloubce 4 km, ačkoliv čelila početní i zbraňové převaze. Pomohl i způsob jejího boje. Vojáci totiž útočili tak, jak byli zvyklí jako průzkumníci – v malých hloučcích o několika mužích, což vedlo k jejich lepšímu krytí před smrtelnou palbou kulometů. Úspěch na První světovou válku nečekaný a nečekalo to tehdy ani samotné ruské velení.

V boji zajala 4000 mužů, ukořistila 20 kanónů a velké množství dalšího vojenského vybavení. V boji padlo 173 legionářů, dalších 29 podlehlo zraněním a 32 zůstalo nezvěstných. Na rakouské straně padlo 140 vojáků českého původu z 35. plzeňského a 75. jindřichohradeckého pluku.

Po tomto vítězství brigády se k Čs. legiím na Rusi přihlásilo 27 tis. mužů a ruská prozatímní vláda již nebránila vzniku samostatné armády. Bitvy se zúčastnili a později byli vyznamenáni Stanislav Čeček, Mikuláš Číla, Václav Petřík, Jan Syrový nebo později kontroverzní Radola Gajda.

Úspěchy Čs. legií na Rusi, které začaly touto bitvou a pokračovaly později úspěšnou obranou proti bolševickým útokům a udržením rozsáhlých oblastí Sibiře kolem Transsibiřské magistrály, výrazně přispěly ke vzniku samostatného Československa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Pohostinství je ve vleklé krizi. Máte plánu jim nějak pomoci?

Začalo to covidem a restrikcemi. Teď je tu inflace, tlak na zvyšování mezd, lidé už tolik neutrácí, ptž na to nemají. Restaurace zdražují, aby přežili, o to míň lidí si ale může dovolit jít do retaurace na jídlo. Zrušilijste EET a co dál? Plánujete nějakou pomoc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Našim občanům nedává pětikoalice nic

19:37 Vích (SPD): Našim občanům nedává pětikoalice nic

Vláda Petra Fialy se už ani nesnaží tvářit, že jí na našich občanech záleží. Pro Ukrajince se rozdá,…