Mynář (ČSSD): Ukrajinská veřejnost má o bližší spolupráci s EU zájem

04.12.2013 8:20

Rozhodnutí ukrajinského prezidenta Janukovyče na poslední chvíli nepodepsat dohodu o přidružení k Evropské unii na summitu Východního partnerství minulý týden ve Vilniusu vyvolaly po celé zemi demonstrace proti jeho vládě a na podporu silnějších vazeb vůči EU. Protesty v Kyjevě pokračují a demonstranti prezidenta Janukovyče vyzývají k rezignaci.

Mynář (ČSSD): Ukrajinská veřejnost má o bližší spolupráci s EU zájem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Hannes Swoboda, předseda frakce Socialistů a demokratů v Evropském parlamentu, uvedl: "Pan Janukovyč nyní sklízí to, co zasel svým rozhodnutím nezapojit se do užší spolupráce s EU. Demonstrace na Ukrajině jsou jasným signálem vůle lidu – mezi Ruskem a EU volí Ukrajinci Evropu.“

"Podporujeme pokojné protesty na Ukrajině a odsuzujeme jakékoliv násilné zásahy bezpečnostních sil proti demonstrantům, které již dokonce přiměly k rezignaci několik vládních poslanců. Protesty by navíc dále eskalovaly,“ řekl Swoboda.

Libor Rouček, místopředseda sociálnědemokratické frakce v EP, dodal: "Evropská unie nechává dveře pro dohodu s Ukrajinou dokořán. Pochopili jsme, že je třeba dát prostor na zmírnění tlaku pocházejícího z Ruska. Pan Janukovyč má nyní příležitost, aby dal věci do pořádku - pokud se rozhodne naslouchat přání svého lidu."

Jejich stranický kolega Vojtěch Mynář, člen Delegace EP pro vztahy s Ukrajinou, k tomu doplnil: "Masové demonstrace jasně dokazují, že ukrajinská veřejnost má o bližší spolupráci s Evropskou unií zájem. Pevně věřím, že se současnou vyhrocenou situaci podaří brzy uklidnit a navázat na dřívější konstruktivní jednání o podmínkách Dohody o přidružení k EU."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODS: Vyřešte financování dětských skupin a nedělejte z nich jesle

14:51 ODS: Vyřešte financování dětských skupin a nedělejte z nich jesle

K předložení návrhu financování dětských skupin bez dalších zásahů do jejich fungování vyzývají vlád…