Na Besedách s občany získala Změna pro Liberec nové spolupracovníky

05.06.2014 10:31

Úspěšně skončila série 23 besed s občany, které Změna pro Liberec uspořádala v jednotlivých čtvrtích města. Zastupitelé Změny nejenže zjistili, jaké problémy lidé v jednotlivých čtvrtích nejvíce trápí, ale hlavně navázali spolupráci s aktivními občany.

Na Besedách s občany získala Změna pro Liberec nové spolupracovníky
Foto: Změna pro Liberec
Popisek: Jan Korytář

Karolína Hrbková říká:,, Zorganizovat besedy ve 23 čtvrtích Liberce byla spousta práce, ale s výsledky jsme spokojeni. Problémy, které Liberečany trápí, by se daly rozdělit do dvou skupin: snadno řešitelné a systémové. Mezi systémové problémy, na které si stěžovali lidé na všech besedách, patří absence kanalizace, dlouhodobě rozbité chodníky a silnice, absence upravených parků a dětských hřišť, ubytovny, velký počet heren nebo nespokojenost s připravovaným územním plánem či výší daně z nemovitosti.“

,,Vedle toho jsou tu ale i problémy, které by vedení města mohlo hravě vyřešit, kdyby se o život v jednotlivých čtvrtích trochu zajímali. Chybějící lavičky, odpadkové koše, okrasná zeleň nebo nezastřešené autobusové zastávky totiž nejsou otázkou peněz,“ dodává Zuzana Tachovská.

Besed se zúčastnilo téměř 350 aktivních občanů, což je více než dvakrát více, než kolik osob se zúčastnilo přípravy nové strategie rozvoje města Liberce, pořádané městem.

Zuzana Tachovská: ,,Lidé často srovnávali centrum Liberce s jinými stotisícovými městy na západ od nás. Poukazovali na to, že centrum města by měla být tepající živá zóna s kamennými obchody, kavárnami a udržovanou zelení, kde by bylo příjemné trávit čas. Namísto toho je centrum polomrtvé, plné heren, levných obchodů a poloprázdných obřích nákupních center“.

,,Někteří účastníci besed projevili zájem i o vytvoření osadních výborů v jejich čtvrtích. To, že ve většině čtvrtí chybí samospráva, vnímám jako velký problém. Osadní výbory by měly hájit zájmy místních občanů a potřeby jednotlivých čtvrtí, protože spravovat stotisícové město jen z radnice, bez spojenců a spolupracovníků, kteří znají dobře podmínky v jednotlivých čtvrtích, dost dobře nejde. To, jaký význam má místní samospráva, je nejlépe vidět, když se na jedné straně podíváte na Vratislavice a na druhé třeba na Ostašov a Machnín, ležící doslova na okraji zájmu města,“ vysvětluje Jan Korytář.

Podněty získané na besedách využije Změna při přípravě Plánu pro Liberec, který chce nabídnout Liberečanům jako ucelený návrh, jak spravovat a rozvíjet krajské město.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Změna pro Liberec

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátoři TOP 09 podporují nezávislá média

7:37 Senátoři TOP 09 podporují nezávislá média

Senátoři TOP 09 podporují výzvu petice s názvem „Braňme média veřejné služby“, kterou projednával Se…