Nacher (ANO): Předvolební fakta k evropské klimatické politice

07.06.2024 11:17 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k závaznosti dohody Green Deal a následných směrnic a nařízení

Nacher (ANO): Předvolební fakta k evropské klimatické politice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Patrik Nacher (ANO)

Zelená dohoda pro Evropu (European Green Deal, EGD), ve veřejném prostoru nejčastěji nazývaná jako „Green Deal”, představuje právně nezávazný dokument s obecně formulovanými tezemi. Jakýkoliv jiný závěr (ať už médií či politiků), který tuto skutečnost zpochybňuje či dezinterpretuje, vychází zásadně z neznalosti či nepochopení principiálního fungování EU (což zkrátka opravdu není za jeden večer jednoduše nastudovatelná materie) jako takové.

Právní závazností disponují až následné směrnice a nařízení. Mezi nimi dominuje balíček legislativních návrhů (upravující stávající směrnice či nařízení a přinášející návrhy nové) známý pod označením „Fit for 55”, jehož cílem je snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 oproti roku 1990.

Je třeba uvést, že většina legislativních návrhů tohoto balíčku - pro ČR mnohdy krajně nevýhodných (například včetně reformy systému obchodování s emisními povolenkami, jejímž důsledkem bude mimo jiné další růst cen energií a klesání konkurenceschopnosti českých firem v zahraničí) byla dojednána a schválena za českého předsednictví Radě EU pod vedením českého premiéra Petra Fialy.

Po vypuknutí rusko-ukrajinské války představila Evropská komise (rovněž právně nezávazný) plán REPowerEU, který navrhoval vznik nové právně závazné legislativy a úpravu legislativy stávající - především v oblasti obnovitelných zdrojů energie a navýšení cílů souvisejícími s OZE. Mimochodem - česká vláda rozhodla o návratu poplatků za OZE od ledna 2024, třeba v Německu, Finsku a dalších zemích EU se zelené poplatky už neplatí vůbec. Negativní vliv na peněženky spotřebitelů či konkurenceschopnost českých firem v zahraničí je i zde neoddiskutovatelný.

Jakkoliv nelze zpochybňovat potřebu snižování emisí, je naprosto nezbytné k těmto snahám přistupovat s maximální možnou mírou racionality. Tento přístup by měl praktikovat každý státník, který reprezentuje svoji zemi a její občany. Na prvním místě nemůže být snaha se za každou cenu zavděčit „našim západním vzorům”, nýbrž úsilí o zajištění takových podmínek, které budou v první řadě co nejvýhodnější pro české občany a firmy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Jak moc kyselá a pro koho bude letos znojemská okurka?

11:17 Hašek (PRO): Jak moc kyselá a pro koho bude letos znojemská okurka?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korupční kauze na znojemské radnici