Navrátil (KDU-ČSL): Více než dvě miliardy rozdělí kraj mezi poskytovatele sociálních služeb

16.03.2022 19:09

Více než 2,2 miliardy korun rozdělí Moravskoslezský kraj poskytovatelům sociálních služeb. Dnes o tom rozhodli krajští zastupitelé.

Navrátil (KDU-ČSL): Více než dvě miliardy rozdělí kraj mezi poskytovatele sociálních služeb
Foto: kdu.cz
Popisek: Jiří Navrátil (KDU-ČSL)

Rozhodnutí padlo i přesto, že kraj kvůli rozpočtovému provizoriu zatím neví, s jakou částkou pro sociální služby od státu bude moci letos počítat. 

Anketa

Vede si Petr Fiala ve funkci premiéra dobře?

4%
95%
hlasovalo: 69595 lidí

„Vycházeli jsme z předběžných informací Ministerstva práce a sociálních věcí. Aby mohly sociální služby normálně fungovat a neupadly do platební neschopnosti, nebylo možné rozhodnutí zastupitelstva dále odkládat,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro sociální věci Jiří Navrátil.

Dodal, že krajský úřad je stejně jako v předchozích letech připraven zabezpečit administrativní proces nezbytný k uzavření smlouvy o poskytnutí dotace jednotlivým poskytovatelům sociálních služeb tak, aby se finanční prostředky dostaly co nejrychleji na jejich účty a nebyl ohrožen jejich chod.

Dotace poskytnutá ze státního rozpočtu každoročně nedosahuje takové výše, aby mohly být beze zbytku uspokojeny požadavky poskytovatelů sociálních služeb. „I letos to bude stejné, proto kraj musí využívat i další zdroje, které jsou k financování oblasti sociálních služeb k dispozici,“ podotkl náměstek hejtmana Jiří Navrátil s tím, že Moravskoslezský kraj dlouhodobě financuje vybrané služby sociální prevence zařazené v Krajské síti sociálních služeb prostřednictvím individuálních dotací z evropských peněz.

Vyhlášení výzvy pro podání projektů k podpoře služeb sociální prevence v období 2022+ se předpokládá v průběhu června. Kraj připravuje v rámci této výzvy navazující projekt v objemu zhruba 760 milionů korun, který přispěje k financování služeb sociální prevence v letech 2022 až 2024. „S ohledem na proces přidělování dotačních prostředků lze reálně očekávat, že finanční prostředky budou vypláceny poskytovatelům sociálních služeb zařazených do projektu sice zpětně, ale nejdříve v říjnu. Krajští zastupitelé proto dnes rozhodli také o poskytnutí individuálních návratných finančních výpomocí z krajského rozpočtu v celkové výši téměř 182 milionů korun. Poskytovatelé sociálních služeb, kteří s největší pravděpodobností získají individuální dotaci, budou moci do té doby tyto peníze využít na financování běžných výdajů,“ dodal náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Uvažujete kandidovat do vedení ANO?

Máte asi největší šanci oslovit nejen další voliče, ale i ostatní strany se s vámi ezdráhajíjednat jako třeba s Babišem. Nebo myslíte, že by s Schillerovou nebo Havlíčkem nastala nějaká změna? O nich se často jako o adeptech na nvé lídry mluví, ale podle mě to jsou jen cvičené opičky Babiše, nic ve...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Koalicí jsou, jen když se jim to hodí

7:35 Mračková Vildumetzová (ANO): Koalicí jsou, jen když se jim to hodí

Reakce na facebookovém profilu na požadavky vládnoucí koalice v Poslanecké sněmovně