Němcová: Totalita nám žádnou svobodnou volbu nenabízí

26.02.2014 11:30

Účastníci vzpomínkového shromáždění, které u příležitosti 66. výročí nástupu komunistické totality uspořádala občanská platforma Bez komunistů.cz, uctili v úterý na Staroměstském náměstí v Praze památku tisíců obětí komunistického režimu v Československu.

Němcová: Totalita nám žádnou svobodnou volbu nenabízí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová

Do happeningu se zapojila řada účastníků řetězové hladovky, kterou po krajských volbách v roce 2012 zahájili jihočeští studenti na protest proti dosazování členů komunistické strany do veřejných funkcích. Mezi nimi promluvila také předsedkyně mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, která apelovala především na aktivitu a historické vzdělání mladých lidí, kteří již nemají dobu před rokem 1989 v přímé paměti.

Varovala také před apatií společnosti ve vztahu ke komunistickému režimu a jeho současným reprezentantům, když před shromážděním odcitovala jeden z deníkových záznamů Jana Zábrany připomínající výrok Winstona Churchilla z roku 1946: „Komunismus je neslučitelný s civilizací, a věděl o čem mluví. A na celém světě si to zdvořile vyslechli – jako akademickou přednášku.“ Na závěr svého projevu Miroslava Němcová uvedla: „V demokratickém světě umíme podstoupit všechna rizika svobody, jak v osobním tak i v širším společenském kontextu. Svět totalitní nám však již žádnou svobodnou volbu nenabízí.“

Mluvčí iniciativy Bez komunistů.cz Petr Marek zdůraznil, že obsah těchto veřejných setkání je stále aktuální, zvláště pak v zrcadle nedávných kontroverzních vystoupení komunistických poslanců Marty Semelové či Vojtěcha Filipa, která relativizují závažné přečiny minulého režimu.

V mnoha vystoupeních rovněž zazněla připomínka dramatického průběhu současné politické krize na Ukrajině a násilného potlačení opozice, jež si vyžádalo desítky mrtvých.

Vzpomínkové setkání zakončili účastníci happeningu rozsvícením svící v lidském světelném řetězu, kterým si symbolicky připomněli oběti komunistické totality.

Miroslava Němcová
 poslankyně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Hrozí nám energetická chudoba?

9:45 Kobza (SPD): Hrozí nám energetická chudoba?

Stejně jako v roce 2013, tak i dnes se u nás stává důležitým politickým tématem zajištění dostatečný…