Niedermayer (TOP 09): 1 mld. eur na kompenzaci zemím dodávajícím zbraně na Ukrajinu

30.05.2023 9:01 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vyzbrojování Ukrajiny.

Niedermayer (TOP 09): 1 mld. eur na kompenzaci zemím dodávajícím zbraně na Ukrajinu
Foto: hns
Popisek: Luděk Niedermayer v půlnočním rozhovoru

Čím rychleji bude Evropa schopna dodávat Ukrajině zbraně, tím lépe.

Nejsem sice z těch, kteří rádi “šermují” zbraněmi, ale bohužel Putinova agrese nám ukázala, že jsou v současném světě stále potřeba. A je správné, že se Evropa snaží svůj podíl na podpoře spravedlivého boje Ukrajinců plnit. Bohužel, ani evropské zbrojní sklady nejsou stále “bezedné” a výrobní linky ne vždy stíhají. Problémem pak je dodávat Ukrajině dostatek zbraní, některé státy se dokonce potýkají s výrazným vyčerpáváním svých zásob. Je proto dobře, že na to reaguje Evropská komise s novým návrhem, který zemím EU a hlavně Ukrajině v této situaci pomůže. 

Evropská komise již vyčlenila po 1 mld. eur na kompenzaci zemím dodávajících zbraně na Ukrajinu a na společné nákupy zbraní. Dle nového návrhu zvaného ASAP má být alokováno dalších 500 mil. eur určených na podporu zbrojařských firem k modernizaci a zrychlení evropské produkce zbraní, zejména pak na dodržení slibu dodat Ukrajině 1 milion dělostřelecké munice.

Čím dříve se tento návrh v Radě a Parlamentu podaří schválit, tím rychleji můžeme zbraně Ukrajině dodávat. Ukrajina musí cítit naši silnou (materiální) podporu právě teď, kdy ji akutně potřebuje, protože sliby jí proti ruským tankům asi moc nepomohou.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondra (ODS): Je nesmysl odstavit uhlí úplně, dokud není náhrada

8:18 Vondra (ODS): Je nesmysl odstavit uhlí úplně, dokud není náhrada

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k opatřením na ochranu klimatu.