Uklidnění na Evropském trhu se zemním plynem přineslo prohlášení z Kremlu, že navýší své dodávky a umožní tak Evropě lépe se připravit na zimu. Spolu s faktem, že ruský Gazprom údajně plní uzavřené smlouvy na dodávky plynu, to kreslí Rusko jako důvěryhodného obchodního partnera.
Ponechám stranou otázku, zde existuje či neexistuje link mezi vyššími dodávkami a povolením k provozu Nordstreamu 2 (který z hlediska kapacity tras do Evropy není nijak potřebný). Pozornost si totiž zaslouží fakt, že před nástupem zimní sezony byly zásobníky plynu v EU neobvykle prázdné. Jakkoliv by jejich naplnění nemohlo "přebít" strmě rostoucí cenu zemního plynu na světovém trhu, která se samozřejmě do evropských cen musí propsat, právě nízká úroveň zásob v Evropě (zásobníky v EU nají objem odpovídající pětině roční spotřeby) vedla k "panickým nákupům", které vytlačily vzhůru cenu plynu i elektřiny (a které souvisí i s rychlejším oživením ekonomiky).
Připadlo mi nelogické, jak se mohlo stát, že provozovatelé zásobníků nenakoupili před zimou, kdy je obvykle plyn značně levnější, aby mohli plyn, se ziskem v zimě dodat.
Jednu z možných odpovědí nabízí graf, který vychází z dat Bloomberg. Je skutečností, že mnoho zásobníků v mnoha zemích provozuje firma Gazprom (zde příklad Německa, ale podobná situace je údajně i v jiných zemích, kde Gazprom zásobníky provozuje). Dle těchto dat byly, z ekonomicky nejasných důvodů, ještě před pár týdny právě jeho zásobníky neobvykle málo naplněné, zatím co zásobníky jiných provozovatelů se plnily obvyklým tempem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV