Niedermayer (TOP 09): Co nám řekly volby?

26.09.2022 22:21 | Ze sítí

Analýza volebních výsledků na facebookovém profilu

Niedermayer (TOP 09): Co nám řekly volby?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

To se snaží rozluštit každý. Takže, můj pokus:

1. Referendum o vládě?
Tahle myšlenka je stejně nesrozumitelná jako většina výroků Andreje Babiše. Těžko vyhodnotit výsledek tohoto "referenda", když většina z těch, pro které občané hlasovali, se k vládě ani nehlásí ani s ní nebojují. (Mám na mysli převahu lokálních kandidátek typu "občané pro XYZ"). Navíc, podmínkou referend bývá obvykle značná účast občanů. A 45 % hlasujících, z nichž mnoho volby za referendum nepovažují, umožňuje prohlásit, že "nic takového se nestalo".

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14492 lidí

2. Česko a extrémismus či populismus
V posledních letech zřejmě neexistovaly lepší podmínky pro úspěch extrémismu a populismu u nás. Pokud vezmu v úvahu, že z politické scény vymizela KSČM (sláva), tak se mi výsledek SPD nezdá tak silný. Stejně tak výsledek populismu ANO je spíše vyluxování hlasů levice (ač levice není jiné označení pro populismus), než nabrání nových voličů, kteří by měli pocit, že s AB a jeho partičkou ve Strakovce bude líp.

3. Parlamentní strany
Tam, kde bylo možno jasně identifikovat kandidátky politických stran, přinesly volby pro koalici příjemná překvapení, ale i ta opačná. Na místě je otázka, do jaké míry se na těch druhých podílela afilace s vládní politikou a do jaké míry byla příčinou špatně sestavená kandidátka a špatný program. Mimochodem, pokud bych bral jako sice nepřesný, ale vypovídající odraz programů výsledky volebních kalkulaček, dost mne překvapilo, že při de facto identických odpovědích mi vyšel soulad s jednou kandidátkou podobného složení přes 90 % a v jiném městě jen lehce přes 50 %. Takže příčinu bych nehledal v "toxičnosti" spojení s vládou, ale někde úplně jinde.

V každém případě, myslím, že vláda má jiné starosti než trávit čas analyzováním výsledku voleb. I po nich jsme stále ve velmi komplikované politické a bezpečnostní situaci. Čím lépe ji bude vláda zvládat (a stejný úkol vidím já pro sebe na úrovni EU), tím lépe se lidem v naší zemi bude žít. Což je to, oč tu kráčí...

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hilšer: Peníze, prolité reklamou, demokracii nezlepší

22:09 Senátor Hilšer: Peníze, prolité reklamou, demokracii nezlepší

Komentář na facebookovém profilu k potvrzení kandidatury na prezidenta republiky