Niedermayer (TOP 09): Evropský parlament slaví 70. výročí svého vzniku

27.11.2022 7:35 | Ze sítí

Komentář na facebookové profilu k výročí založení Evropského parlamentu

Niedermayer (TOP 09): Evropský parlament slaví 70. výročí svého vzniku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Původní sdružení 6 zakládajících států se za 7 dekád rozšířilo na unii 27 států (po odchodu UK), které se zavázaly k dodržování demokratických zásad, lidských práv, vlády práva, hospodářské stability a růstu.

Evropský parlament je z mého pohledu dnes asi nejsilnějším místem stojícím za vůlí po demokracii a svobodě, které navíc vyznává principy jak spolupráce a solidarity, tak i přirozených rozdílů mezi členy Unie. Je to jediný přímo volený, mnohojazyčný, politicky různorodý a mnohonárodnostní parlament na světě se skutečnými legislativními pravomocemi. Přestože či právě proto, že je demokracie v různých částech světa a Evropy dennodenně testována, je důležité, že je místem pro kultivovanou, i když někdy ostrou diskusi a hlavně, že je s to hledat společně přijatelná řešení.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17014 lidí

70 let není důvodem k odchodu do důchodu, ba naopak. V době covidovu jsme byli s to velmi rychle fakticky fungovat "na dálku" v tempu, které by málokterá tak složitá instituce zvládla. Dnes je v centru pozornosti kromě post-covidové obnovy hlavně válka na Ukrajině a její důsledky.

Parlament se mění nejen s každými volbami, které v poslední době přinesly hlavně potřebu větší otevřenosti při hledání kompromisů zajišťujících většinovou podporu, ale také pod tlakem závažných krizí, na něž musí reagovat. Zejména energetická krize vede k nutnosti neprodleně jednat, a to jak na úrovni celé Unie, tak i EP. A zdá se mi, že instituce EU v tomto obstály (a to, že některá rozhodnutí nejsou přijata není důsledkem "procedur", ale nenalezením dohody na nich, často z dobrých důvodů).

Evropský parlament vznikl za účelem hledání kompromisu v kulturní, národnostní a jazykové rozmanitosti poválečné Evropy. A možná, že tvůrci architektury společné Evropy doufali, že bude nejsilnějším hlasem pro podporu hodnot svobody, demokracie a myšlenky evropanství. Je můj silný názor, že toto dnes parlament představuje a byl bych rád, kdyby tomu tak bylo i nadále. Jeho nezanedbatelným přínosem v rámci legislativního procesu je vyvažování pozic zástupců členských států EU zasedajících v Radě EU. Ty jsou někdy velmi opatrné či mnohdy ovlivněné krátkodobými vnitrostátními zájmy politiků. EP proti tomu dbá svým důrazem na to, aby řešení fungovaly pro Evropu a "Evropany". A toto vyvažování dle mého názoru vede k lepší kvalitě přijatých rozhodnutí.

Musím říct, že je mi velkou ctí být součástí právě Evropského parlamentu. A to i přesto, že je to práce hodně náročná a zdaleka ne vždy plná uspokojení nad výsledkem. Ale tou největší ctí je pro mne reprezentovat názory lidí, kteří mi dali svým hlasem důvěru. A jsem moc rád, že při této práci nacházím silnou podporu a společné pohledy se mnoha desítkami poslanců, kteří zde stejně jako já pracují...

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Vláda hledá peníze na záchranu kulturní památky Žižkových kasáren v?Terezíně

6:34 Ministr Bartoš: Vláda hledá peníze na záchranu kulturní památky Žižkových kasáren v?Terezíně

Vládní komise, která má řešit revitalizaci pevnostních měst Terezín a Josefov, se na svém prvním jed…