Niedermayer (TOP 09): Krizi energií můžeme zvládnout jen spoluprací napříč EU

23.5.2022 7:29 dop. | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k větrné energii.

Niedermayer (TOP 09): Krizi energií můžeme zvládnout jen spoluprací napříč EU
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Lídr TOP 09 Luděk Niedermayer během plavby po brněnské přehradě

16 GW instalovaného výkonu plánovaných offshore větrných elektráren by dle obvykle užívaných odhadů mohlo vyrobit 32 TWh elektřiny ročně. To je něco méně než polovina celé spotřeby České republiky.

Výsledky aukcí na větrnou energii v sousedním Německu (v případě méně efektivních turbín na pevnině) ukazují ceny kolem 60 euro. Z hlediska stability dodávek je obrovské výhoda, že větrné farmy produkují obvykle i tehdy, kdy "soláry spí".

Stejně tak jako snad již každý chápe, že dnešní hrozbu s Ruskem spojené energetické krize, může naše země zvládnout jen prostřednictvím velmi široké spolupráce napříč zeměmi EU. Snad nám časem dojde i to, že cesta k zajištění levných a bezpečných dodávek elektřiny vede přesně stejným směrem.

Jsem přesvědčen, že vývoj ceny energie se bude stále více působením tržní konkurence posouvat od "marginálních cen" k cenám průměrným. V tomto systému, co nejvíce, byť ne zcela stabilní, elektřina ze slunce a větru bude rozhodující pro zajištění nízkých účtů za energie.

Proto co nejvyšší podíl "levné" elektřiny za řekněme 60 euro (odpovídá 1,5 Kč za kWh silové elektřiny) spolu s efektivním řízením spotřeby, byť doplněn drahou špičkovou elektřinou, je mnohem lepší a levnější cesta než hypotetický "base load " z nového jaderného bloku za 180 euro - též doplněn drahou špičkovou elektřinou. 

Zdroj ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Balaš: Žádnou revoluci ve školství v plánu nemám

22:24 Ministr Balaš: Žádnou revoluci ve školství v plánu nemám

Vladimír Balaš se ujal funkce ministra školství