Niedermayer (TOP 09): Ministr financí prý skutečně má plán

17.01.2023 7:33 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k hrozivému strukturálnímu deficitu

Niedermayer (TOP 09): Ministr financí prý skutečně má plán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Naše země po desetiletí úspěšně usilovala o zdravý rozpočet a nízký státní dluh. Tato snaha může přijít „vniveč“ během pouhých několika let. Dnes je jisté, že náš dluh se od roku 2020 do roku 2023 zdvojnásobí. Navíc, pokud se vláda skutečně nezaměří na snižování hrozivého strukturálního deficitu, poroste dluh dál.

Současná vláda zdědila po rozhazovačném vládnutí té předchozí nesnadnou rozpočtovou situaci v podobě strukturálního deficitu kolem 200 mld. Je nutné a odpovědné ho rychle snižovat. K tomu je nutné přistoupit bez ideologie a ekonomického populismu, kterým je i dogmatické lpění na nízkých daních.

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17718 lidí

Ministr financí prý skutečně má na snižování strukturálního deficitu plán. Což je skvělé. Nicméně realitou to zatím není, vláda tento strukturální schodek nejen nesnižuje, ale naopak navyšuje.

Například snížení daní až o 30 mld. (o kterém mluvil ministr financí, že již proběhlo) či nedávné schválení výchovného (zvýšilo strukturální deficit o 17 mld.) jsou sice politicky „populární“ kroky, ale náš rozpočet si takové výdaje nemůže dovolit. I kdyby stát příjmy rozpočtu o stejnou sumu trvale navýšil, vrátí se ke stavu, v jakém rozpočet minulá vláda zanechala.

Chápu, že pro někoho, kdo věří, že nízké daně vedou k vyšší prosperitě a stabilitě musí být frustrující být u vlády za současné situace. Ale strukturální deficit rozpočtu je opravdu nutné snížit, a to bez strukturální revize jeho příjmové i výdajové stránky opravdu nepůjde.

...A to jsem zde ani zdaleka nepopsal jediné rozpočtové defekty. Další sekeru do něho zasekne podpora v energetické krizi či rozdíl mezi výnosy a náklady tzv. Windfall tax.

Více si přečtete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Problematiku střetu zájmů již přezkoumával Ústavní soud

18:30 Michálek (Piráti): Problematiku střetu zájmů již přezkoumával Ústavní soud

Projev na 53. schůzi Poslanecké sněmovny 24. března k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č…