Niedermayer (TOP 09): Musíme mít připravený plán ekonomické podpory po ukončení války

29.5.2022 11:41 dop. | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k obnově ukrajinské ekonomiky po ukončení válečného konfliktu

Niedermayer (TOP 09): Musíme mít připravený plán ekonomické podpory po ukončení války
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Propad ukrajinského HDP se odhaduje o více než třetinu a škody na infrastruktuře se pohybují v astronomických částkách. V tuto chvíli je ale stále nejdůležitější podporovat Ukrajinu vojensky. Zároveň však musíme mít připravený plán ekonomické podpory po ukončení války, který pomůže postavit Ukrajinu a její ekonomiku opět na nohy.

Velkou roli bude samozřejmě hrát, jak (a kdy) tato hrozná válka skončí. O tom, co je přijatelný výsledek, musí rozhodnout především Ukrajinci sami. Nikdo jim nemůže nic diktovat. Naším úkolem ale je, aby v okamžiku, kdy bude možné začít rekonstruovat Ukrajinu, abychom byli připraveni a měli jasný plán a podmínky, jak předpřipravené peníze využít co nejefektivněji. Půjde především o budování válkou zničené infrastruktury a samozřejmě podporu toho, aby tamní ekonomika co nejrychleji smazala ruskou agresí způsobené ztráty.

Věřím, že pokud podporu řádně připravíme a Ukrajinci uvidí jasnou perspektivu, že lze jejich zemi rychle znovuvybudovat, můžeme dosáhnout velkých změn poměrně rychle. Souvisí to i s potřebou, aby se alespoň část uprchlíků do země vrátila, protože kdyby Ukrajina přišla o lidi v produktivním věku, o ženy, o děti, tak by to samozřejmě handicapovalo její růst na dekády dopředu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

21:04 Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

V příběhu Ukrajiny se trochu zrcadlí naše vlastní tragická minulost. Roky 1938 a 1968, kdy silnější …