Niedermayer (TOP 09): Naše covidová mizérie pokračuje

09.10.2020 14:32

Komentář na facebookovém profilu k vývoji pandemie v České republice

Niedermayer (TOP 09): Naše covidová mizérie pokračuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
reklama

Naše covidová mizérie pokračuje

Za hrozivými čísly o “lámání” nových rekordů v počtu nově nakažených stojí už nejen selhání vlády a „selský rozum“ pana premiéra, ale i pokračující nefunkčnost institucí, spolu s dalšími nezanedbatelnými faktory.

Proč si to myslím?

1) Stále žalostně málo testujeme
Po zvýšení počtu testů (během týdne) nad 20 tisíc jsme minulou neděli dle dat MZ dosáhli mnoha týdenního minima. Rakousko testuje o polovinu více, Německo ještě víc a třeba Portugalsko skoro dvojnásobně (od začátku pandemie). Nové rychlejší testy, které slibovaly úřady na konec září, zatím nejsou. A reakce na dramatické zhoršení situace v posledních dnech je téměř nulová. Plán na plošné otestování je skvělý, ale o realističnosti v naší zemi, kde skoro nic nejde, si nedělám iluze (a moc rád se budu mýlit).

2) Dramaticky roste počet pozitivních testů
Mezi dubnem a zářím se držel poměr 19 negativních testů a jeden pozitivní (s mírným zhoršením během krize v OKD). V polovině září se poměr zhoršil na 9:1, před pár dny se přiblížil na 6:1 a v poslední zveřejněná data jsou 3:1. To naznačuje, že existuje velký počet lidí infekčních, kteří nejsou testováni a zřejmě nákazu dále šíří. Díky tomu je zlepšení skotečného stavu v nedohlednu.

3) Politizace nekončí
Samo rozhodnutí zavést další balík omezení až po volbách zavání politickým rozhodnutím. To, že premiérovi se nedá věřit (že nebude zasahovat) pak v přímém přenosu ukázala jeho reakce na úvahu o zavedení přínosné a logické registrace lidí na „rizikových místech“ (které mimochodem v Německu již měsíce běží).

4) COVID-19- Fake news nekončí
Tragickým momentem je pokračující snaha řady tzv. odborníků (včetně třeba lidí, jako je rektor velké University), kteří zpochybňují existující rizika. Přispívají tak k tomu, že část lidí, kteří díky tomu nechápou, že nebojují jen za sebe, ale také za ty nejohroženější, a směřují tak společnost k větším škodám i větším omezením.

5) Ekonomické škody nabíhají, a vláda nic nedělá
Kombinace vládních omezení a spontánní reakce lidí opět navyšuje škody v řadě sektorů ekonomiky. Čas na to zabývat se nesmyslnou fantasmagorií „zemanova kanálu“ ovšem je, ale čas na pomoc dotčeným podnikatelům, firmám a lidem nezbyl. Přitom pandemie již dnes není překvapení a není omluva proto, že v oblasti ekonomických proti opaření jsme zase asi na začátku debaty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítková (KDU-ČSL): Nekonečný souboj silnice 43 pokračuje

22:19 Vítková (KDU-ČSL): Nekonečný souboj silnice 43 pokračuje

Ohledně přípravy silnice 43 komunikuji pravidelně s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem. Aktualizace …