Niedermayer (TOP 09): Svět podle Donalda Trumpa

25. 1. 2020 20:54

Komentář na facebookovém profilu k obchodní dohodě Evropy a USA

Niedermayer (TOP 09): Svět podle Donalda Trumpa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
reklama

Ano, Evropa chce novou obchodní dohodu s USA. A také o ní léta s Amerikou jednala. Jmenovala se TTIP a Donald Trump jednání o ní zastavil. Nabízí se tak otázka, zda americký president chce vskutku novou obchodní dohodu, a nebo spíše "potravu" pro své tweety, které mu mezi jeho voliči drží vysokou podporu.

Nicméně, tím by zamyšlení nemělo končit, neb dnešní politický svět nepredikovatelným a nesystémovým krokům dává velký prostor, jak je vidět nejen v USA. Z toho plynou (pro mne) dvě poučení:

1. V tomto světě platí, že silnější rozhoduje Proto je třeba, aby Evropská unie fungovala a vystupovala, jako silná supervelmoc, kterou je. A mimochodem o to, aby došlo k opaku se usilovně naši dva "konkurenti" (USA i Čína) více či méně snaží. Takže není od věci se zamyslet nad tím, co je (i našim) zájmem.

2. Nesystémová ochranářská opatření jsou dnes větší riziko než dříve, riziko, které nelze eliminovat za rozumnou cenu Proto ekonomické modely, stojící silně na vysokých čistých exportech, a tedy neadekvátně nízké domácí poptávce, jsou v nebezpečí. Jako trvalá strategie jsou "nebezpečné", politické náklady na ně dnes rostou a v logice, kdy za obchodním deficitem nestojí nízká kompetitivnost dovážející země, ale "zlovůle" země vývozní, mají potenciál vztahy mezi zeměmi komplikovat. Platí to nejen ve světě, ale třeba i uvnitř EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Co je levicový a pravicový rozpočet?

22:24 Schwarzenberg: Co je levicový a pravicový rozpočet?

Komentář na facebookovém profilu k výroku pana Hamáčka o navýšení rozpočtu na obranu.