Niedermayer (TOP 09): Takový malý, český kocourkov

17.06.2021 9:45 | Komentář

Komentář na facebookovém profilu k fotovoltaice na střechách obytných domů

Niedermayer (TOP 09): Takový malý, český kocourkov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Jsem moc rád, že krok za krom se posouváme do stavu, kdy fotovoltaické panely nejsou symbolem selhání našeho státu (poslanců a vlády, kteří nebyli sto reagovat na pokles cen), ale jako cesta k ochraně krajiny a planety.

FVE na střeše domů jsou sice viditelně dražší než instalace na zemi (dle odhadu Lazards víc než 2x), ale mají výhody, že nezabírají vzácnou půdu a hlavně, jsou obvykle přesně tam, kde je elektřina potřeba.

Kde je ten paradox?

Anketa

Bojíte se negativních dopadů očkování proti covidu-19 na vaše zdraví?

73%
24%
hlasovalo: 8670 lidí

Poměrně vysoký náklad na tyto instalace vede k potřebě finanční podpory (i když, jak jsem psal, vyjímky existují). Ta podpora musí být ve výši, aby navýšila návratnost investice tak, aby dávala smysl nejen pro nadšence, ale i pro chladně kalkulující lidi.

Realita je taková, že například stát poměrně velkoryse podporuje malé FVE na střechách RD, zároveň však, nastavením regulace, snižuje "nedotovaný" výnos jejich majitelům tím, že (jako jen z mála v Evropě) předepisuje měření elektřiny po fázích.

Ještě mnohem horší je ale situace u v textu zmíněných obytných domů, kde díky regulaci a architektuře distribuční sítě je nesmírně složité využít efektivně vyrobenou elektřinu (provoz výtahů fakt nestačí a ohřev vody je obvykle více efektivní solárními panely). Stát toto přitom považuje za prioritu, ale pokud chce opravdu tuto aktivitu nastartovat, bude muset na její podporu vynaložit hodně peněz. Mnohem více než, kdyby byla pravidla této aktivitě nakloněna. Rozdíl je totiž obrovský - má modelová kalkulace vedla k tomu, že při nastavení podmínek pro maximální využití vyrobené elektřiny "v domě" dává projekt smysl i bez dotace, výnos při dnes nutném režimu prodeje vyrobené elektřiny by výnos byl pouze čtvrtinový, a tedy by bylo třeba poskytnout velkou dotaci.

A tak jsem zvědav, jak stát FVE na střechách obytných domů nastartuje: zda nijak a nebo za cenu zbytečně velkého zapojení peněz, který by mohly být využity lépe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): Paní redaktorka Seznam Zpráv je docela mimo

22:02 Maříková (SPD): Paní redaktorka Seznam Zpráv je docela mimo

Komentář na facebookovém profilu k očkování.