Niedermayer (TOP 09): Update k situaci ohledně COVID-19 s experty

03.02.2021 8:36

Komentář na facebookovém profilu k aktuálnímu vývoji boje s epidemií

Niedermayer (TOP 09): Update k situaci ohledně COVID-19 s experty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
reklama

Jako vždy, jsou zprávy dobré i méně dobré. Poté, co jsem včera ráno absolvoval update k situaci ohledně COVID-19 s experty, v rychlosti se s Vámi o ně podělím:

1. Vakcíny fungují
Některé úplně skvěle (jak ukazují data z Izraele), jiné "jen" výborně. To je skvělá zpráva, i když, samozřejmě data jsou omezená objemově i časově.

2. Dodávky rostou
Světu vládne "vakcinový nacionalismus" (USA, UK) a speciální ujednání či peníze (Izrael). Unie nepotřebuje miliony vakcín, ale mnoho desítek. Na začátek. Objednáno máme přes 2 miliardy vakcín. Dle posledních informací jak dodávky od problémové AstraZeneca, tak hlavně zcela špičkové vakcíny od Pfizer - BioNTech (mimochodem, na vývoj vakcíny poskytla Unie 100 milionů již v lednu 2020).

Anketa

Kauza ,,vlekař": Schvalujete jednání majitele (spuštěného) vleku v Čenkovicích, který napadl štáb TV Nova?

37%
63%
hlasovalo: 12597 lidí

3. EU a očkování
Zde již začínají "smíšené zprávy". V čele očkovacího závodu země Unie nejsou, ale dle aktuálních dat na webu, stihlo jen 19 zemí proočkovat více než 3 % lidí. Z nich ovšem více než polovina (11) jsou země EU.

4. Nové mutace jsou problém
Vakcíny na ně částečně fungují, ale představují značný problém (na který se vakcíny budou modifikovat, což bude znamenat bohužel další zpoždění). Zaznívá i názor, že modifikace zřejmě vznikají ve velkých oblastech, kde se viru velmi daří - Brazílie či také v UK (což zní logicky). O to větší je potřeba udržet pandemii pod kontrolou. A to všude.

5. Omezení cestování do Evropy
Pozdě, ale přece, neb šíření dalších mutací je dnes obrovský problém. Právě u nich totiž existuje riziko opětovného nakažení, a to ne nutně s lehkým průběhem. Myslím, že kdokoliv kdo přijede z nebezpečných míst, musí mít zcela důslednou karanténu, riziko je totiž značné.

6. U nás stále velký problém
Bohužel, dnes máme více nových případů než celé Německo. Něco u nás fatálně nefunguje a výsledkem toho jsou velké problémy. Zdá se mi, že menší část vlády to začíná chápat, ale od toho je ovšem cesta ke zlepšení dosti dlouhá. Obzvlášť při katastrofálním fungování vlády samotné.

Začněme, prosím, každý u sebe a pokusme se chovat tak, abychom to viru dále neusnadňovali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kaňkovský (KDU-ČSL): Je mi ctí vést tuto kandidátku

22:24 Kaňkovský (KDU-ČSL): Je mi ctí vést tuto kandidátku

Kaňkovský, Decroix a Lisová lídry SPOLU na Vysočině.