Luděk Niedermayer (TOP 09), který se daňovou problematikou intenzivně zabývá, je spoluautorem první parlamentní „daňové“ zprávy a členem vyšetřovacího výboru k daňovým únikům, upozorňuje na komplexnost Paradise papers: „Zatím s určitostí nevíme, zda zveřejněné dokumenty poukazují na jednání proti zákonné či ‚jen‘ neetické. Je pravděpodobné, že mnohé popisované operace firem a známých osobností nejsou v rozporu s právem. Ovšem i takovéto legální operace představují závažný ekonomický a společenský problém. Na něj s kolegy v parlamentu již léta upozorňujeme.“
První zpráva, ve které vyžadoval Evropský parlament legislativní změny, které by snížily rizika obcházení či krácení daní, byla vypracována Luďkem Niedermayerem již před dvěma lety. V EU však spadá většina daňových otázek pod jednomyslné rozhodování, což změny brzdí. Přitom, jak podotýká Luděk Niedermayer, řešení je nutné: „Využívání mezer a nekonzistence v národních daňových pravidlech nemá dopady jen na státní kasy. Poškozuje i férovou soutěž na trhu, kde některé firmy používáním agresivních daňových praktik získávají výhodu proti konkurenci. Má to dopady na blahobyt lidí i důvěru občanů v pravidla garantovaná jejich vládami. Řešení je nasnadě: zákony zlepšit a mezery uzavřít. To však vyžaduje změny v celé Unii a někdy i celosvětové úpravy pravidel. Nejde přitom vůbec o to, aby Unie diktovala zemím výši jejich daní, neboť například i při přijetí stejných pravidel pro výpočet podnikové daně, bude na zemích, jakou daňovou sazbu pro zisky, které budou danit, nastaví.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV