Novák (ANO): Firmy i fyzické osoby musí mít v bankách stejná práva

23.5.2022 1:57 odp. | Tisková zpráva

Poslanec Marek Novák připravuje návrh úprav a změn zákona 370/2017 Sb. o platebním styku.

Novák (ANO): Firmy i fyzické osoby musí mít v bankách stejná práva
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Marek Novák

Jde o změnu, která se, zejména v poslední době, ukazuje jako velice potřebná. Současný stav totiž firmy usilující o zřízení účtu v některých parametrech diskriminuje. Zatímco v této chvíli jsou povinny komerční banky zřídit fyzické osobě bez výhrad, je zřízení firemního účtu vázáno na druh podnikání a v některých případech není dotřeným subjektům vyhověno.

Jsou to ale společnosti, které mají, podle bank, problematický předmět podnikání kryty různými povoleními, licencemi a dalšími doklady, které jim v daném oboru podnikání umožňují. Není proto žádný další, dodatečný důvod dále firmy šikanovat dalšími podmínkami.

Důvodem, proč banky účty neotvírají, může pramenit z vnitřních instrukcí jejich matek v zahraničí, které v rámci evropské zelené taxonomie chtějí omezit určitou část výroby a podnikání. Dalším možným důvodem může být, podle poslance Nováka, obava z české konkurence nebo z přeopatrnosti ve vztahu k digitální ekonomice.

Další důležitou věcí je zájem státu na bezproblémovém podnikání, vzniku pracovních míst, tím pádem odvodům do sociálního systému, vznik daňového poplatníka a obohacování trhu práce. A pohyb na účtech firem je také prostředkem minimalizaci existence hotových peněz, daňových úniků a různých „optimalizací“.

„Každá firma, stejně jako občan, musí mít právo na zřízení účtu,“ říká poslanec Novák a dodává: „Pomůže to podnikatelskému prostředí, digitální ekonomice, tak třeba subjektům podnikajícím v obranném průmyslu.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Balaš: Žádnou revoluci ve školství v plánu nemám

22:24 Ministr Balaš: Žádnou revoluci ve školství v plánu nemám

Vladimír Balaš se ujal funkce ministra školství