Novák (ANO): Jak jsme na tom v základním školství?

05.12.2019 4:33

Česká školní inspekce zveřejnila Národní zprávu z mezinárodního šetření PISA 2018. Z mého pohledu obsahuje velmi zajímavá zjištění, kterým je třeba se intenzivně věnovat a jen o matiku nejde.

Novák (ANO): Jak jsme na tom v základním školství?
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

Zpráva, která poskytuje komentovaná data o úrovni čtenářských, matematických a přírodovědných dovedností patnáctiletých českých žáků v mezinárodním srovnání. Šetření je považováno za největší a nejdůležitější mezinárodní šetření v oblasti měření výsledků vzdělávání, které v současné době ve světě probíhá. V ČR se účastnilo 6000 žáků a 333 škol. A jak jsme dopadli? Posuďte sami.

Čtenářská gramotnost se vrací na úroveň roku 2000 (490 bodů), matematická gramotnost se od roku 2003 zhoršuje (499 bodů) a přírodovědná gramotnost je na tom vývojově podobně jako matematická (497 BODŮ). Maximální počet bodů je 550. Tvrzení, že jsme na tom stejně nebo lépe než průměr OECD mě neuklidňuje. My přece chceme mít u nás v ČR to nejlepší... Za mě jsou důležité informace, že je u nás poskytování výuky značně omezeno nedostatkem učitelů. 30 % žáků je vystaveno "nevhodnému chování ze strany spolužáků" (je to šikana nebo ne?) Šikanovaní žáci uvádí, že chodí za školu. Proč asi? 29 % uvádí, že v češtině se nám rozmohl takový nešvar - vyrušování a nekázeň. 55 % žáků uvádí, že učitel učí rád. Stačí to? 19 % procent žáků sděluje, že jsou ve škole osamělí.

To, že dívky čtou lépe než chlapci, v matematice jsou na tom podobně a v přírodovědě jsou dívky mírně lepší pro mě opravdu není zásadní informace.

Opravdu je současný stav jen o platech učitelů? Jsem přesvědčen, že ne.

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolóra): Státní zastupitelství - nástroj policie?

6:28 Koudelka (Trikolóra): Státní zastupitelství - nástroj policie?

Státní zastupitelství má policii dozorovat, ne ji posluhovat.