Novák (ANO): Vzniká nebezpečí zvýšení distribuce marihuany mezi nezletilými

10.07.2020 17:36

Vzniká expertní skupina k novele zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách.

Novák (ANO): Vzniká nebezpečí zvýšení distribuce marihuany mezi nezletilými
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Marek Novák

Poslanec Parlamentu ČR Marek Novák ve čtvrtek  9. 7. na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně seznámil novináře s plánem na prosazení optimální verze novely zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách. Současná novela totiž již neodpovídá potřebám léčebného využití konopí. V programu jednání pro plánovanou schůzi PSP se nachází poslanecký návrh ( tisk 331), který umožňuje pěstování marihuany pro osobní potřebu. Podle předkladatelů tím dojde ke značným úsporám státního rozpočtu. Poslanec Novák k tomu uvedl: „ V oblasti pěstování a distribuce konopí a v oblasti následné trestné činnosti může naopak dojít k nárůstu trestné činnosti. Co je pro mě však alarmující, je především nebezpečí zvýšení distribuce mezi nezletilými, které sice důvodová zpráva pirátského návrhu vyvrací, nicméně velmi chabou argumentací, a to trestní odpovědností rodičů – pěstitelů“, uvedl poslanec.

Zároveň nabízí i řešení: „Každý zákon v České republice by měl odrážet potřebu a požadavky společnosti. Proto také zakládám „Expertní skupinu“, která má za úkol vysvětlovat, doplňovat a upravovat návrhy novely tak, aby odpovídaly tomuto základnímu požadavku. V této skupině budou zastoupeny nejen zástupci státní správy, Policie ČR a dalších organizací zabývající se touto problematikou, ale zejména zástupci pacientů a lidí, kteří jsou tímto současným stavem znevýhodňováni. První setkání této Expertní skupiny proběhne v září letošního roku“, oznámil Novák. Zároveň vyzval všechny, kteří se chtějí účastnit práce v této komisi, aby se zapojili.

Na tiskové konferenci promluvil také člen řídícího výboru sdružení KOPAC a expert v oborech lékařské informatiky a léčby závislostí MUDr Pavel Kubů, který uvedl: „Podporujeme všechny aktivity, které vedou ke zlepšení a dekriminalizaci dostupnosti léčby konopím pro léčbu či sebepéči pacientů. Budeme rádi spolupracovat v této i dalších expertních skupinách.“

Tato novela zákona je velmi důležitá. Při nesprávném řešení dosáhneme totiž toho, že těm, kterým se má pomoci, tak se nepomůže, ti ostatní pouze zatíží státní rozpočet a zdravotní pojištění a bezpečnost nás všech, a především bezpečnost našich dětí. Zaznělo na tiskové konferenci.

reklama

autor: PV

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

ceny energií

Můžete už konečně jasně říci, o kolik nejen příští rok, ale i do budoucna, porostou ceny energií. Vy totiž stále tvrdíte, že to bude maximálně v řádu jednotek procent, ale kdykoliv není spřízněn z vládou, a tím nemyslím jen opozici, ale třeba i odborníky, energetický úřad tvrdí, že to bude řádově ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Obrana nakupuje kulomety MINIMI za cenu tří automobilů

8:24 Vích (SPD) Obrana nakupuje kulomety MINIMI za cenu tří automobilů

Kulomety FN MINIMI pro Armádu ČR jsou víc a víc předražené při každé další objednávce. Aktuálně více…