ODS: Ministryně Válková mlží a vláda zametá problémy pod koberec

25.03.2014 21:30

Ministryně Válková se dopustila nepřijatelných výroků, kterými relativizuje nacistické zločiny spáchané na českých občanech v protektorátu.

ODS: Ministryně Válková mlží a vláda zametá problémy pod koberec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala, předseda ODS
reklama

Občanská demokratická strana považuje takový postoj za zcela skandální. Proto její poslanci navrhovali zařadit do programu jednání Poslanecké sněmovny nový bod týkající se stanoviska předsedy vlády k výrokům paní ministryně, aby Bohuslav Sobotka měl možnost se k jejím slovům vyjádřit. Poslanci vládní koalice však zařazení tohoto bodu zamítli.

„Vaše vysvětlení jaký je rozdíl mezi územím protektorátu a obdobím protektorátu, a to, že se tu nic nedělo, nebo se toho dělo méně ve srovnání s jinými zeměmi, to všechno jsou ahistorické nesmysly. Nabízím vám, že vám jako historik vysvětlím, co se na území protektorátu opravdu dělo, a pak byste se styděla, že takové věci vůbec říkáte a opakujete je,“ zdůraznil během jednání Sněmovny na adresu ministryně Válkové předseda občanských demokratů Petr Fiala.

„Vyzývám vás, abyste na základě výroku o protektorátu, a nejen něj, zvážila svoje setrvání ve funkci ministryně spravedlnosti,“ řekl Petr Fiala.

„Odmítáme relativizování historie. Je špatné, že Andrej Babiš nostalgicky vzpomíná na jemu drahá totalitní osmdesátá léta. Je ale k neuvěření, že jím nominovaná ministryně, navíc ministryně spravedlnosti, otevírá debatu o tom, že zločiny nacistů v protektorátu vlastně tak zlé nebyly,“ dodala poslankyně Miroslava Němcová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ODS
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Brabec: Česko kráčí k čistší energetice

7:32 Ministr Brabec: Česko kráčí k čistší energetice

Česká energetika projde v následujících deseti letech zásadní přeměnou směrem k většímu využívání či…