Okamura: Nemakají a nebude líp

12.02.2019 5:38

Komentář na facebookovém profilu k délce vyřizování stavebního povolení

Okamura: Nemakají a nebude líp
Foto: JK
Popisek: Tomio Okamura

V délce vyřizování stavebního povolení je ČR s 247 dny až na 165. místě na světě až za africkými zeměmi. To je otřesný výsledek pěti let vlády hnutí ANO, pod které spadá po celou dobu Ministerstvo pro místní rozvoj, které má zákon v gesci a není schopné připravit změnu. Proto poslanec hnutí SPD Zdeněk Podal spolu s dalšími poslanci podal vlastní návrh změny stavebního zákona, kterým chceme zjednodušit a urychlit režim územního souhlasu a urychlit alespoň některé stavební záměry. To, co mě nemile zaráží, je stanovisko Babišovy vlády, která k tomuto návrhu zaujala pouze neutrální stanovisko a to s důvodem, že je prý návrh nekoncepční.

Přitom právě vláda tady dlouhodobě selhává na plné čáře. Vláda není schopná zpracovat novelu stavebního zákona tak, aby byl jednoduchý, transparentní a urychlil stavební výstavbu a to alespoň nad úroveň afrických zemí. Slyšíte dobře. Podle zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka, je Česká republika ve vyřizování stavebního povolení na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí. Ve skutečnosti je stav ještě mnohem horší, protože Světová banka hodnotila i jiná kritéria, než jen samotná délka stavebního řízení. Pokud bychom vzali v úvahu pouze délku vyřizování stavebního povolení, je Česko s 247 dny dokonce až na 165. místě. To je pravdu otřesná vizitka pěti let vlády hnutí ANO, pod které spadá po celou dobu Ministerstvo pro místní rozvoj, které má zákon v kompetenci. Nemakají a nebude líp.

Vláda hnutí ANO a ČSSD, která je fakticky u konce druhého volebního období, tedy vládne již šestým rokem, nemá absolutně žádné morální právo vytýkat našim poslancům nekoncepčnost. Koncepce, systémová práce, to je primární úkol vlády, ministrů a jejich aparátů – za to si je platíme.

Úroveň stávajícího stavebního zákona a úroveň práce vládních politiků a našich úřadů zcela a jasně ukazuje, že jejich práce je jedna z nejhorších na celé planetě.

Stavařina, stavby investičních celků, rodinných domů, nebo třeba vodohospodářských děl a komunikací, to je přeci vizitka civilizované země.

Až tady někdo řekne slovo makáme, ať si v pokoře prosím nejdříve připomene prostý fakt – naše legislativa a práce byrokratů nás dostala ne na úroveň, ale pod úroveň rovníkové Afriky.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Setkání nepochopitelného s neuvěřitelným

21:34 Fiala (ODS): Setkání nepochopitelného s neuvěřitelným

Komentář na facebookovém profilu k aktuálním událostem na politické scéně